Łatwe w utrzymaniu biurowe ogrody, czyli nowatorski pomysł firmy Green Mood

Zielone ściany i wertykalne ogrody to rozwiązania, które stopniowo upowszechniają się w polskiej przestrzeni miejskiej. O korzyściach płynących z przebywania w otoczeniu wzbogaconym właśnie przez takie roślinne instalacje opowiedział Tomasz Bronisz z Green Mood.

Zielone ściany dzielimy na trzy kategorie. Pierwsza, najciekawsza, to ściany robione z roślin i mchów stabilizowanych. Drugą, bardziej wymagającą, są ściany z roślin żywych, a trzecią, najstarszą, są ściany pomalowane na zielono. My specjalizujemy się w ścianach z roślin stabilizowanych. W ofercie mamy porost o nazwie chrobotek, to bardzo popularny materiał, dodatkowo [posiadamy] kilka rodzajów mchów i roślin stabilizowanych” – podkreśla Tomasz Bronisz.

Do stworzenia zielonych ścian można wykorzystać wspomnianego wyżej chrobotka reniferowego, do tego celu dobrze nadaje się także mech bulwiasty. Rośliny te sprowadzane są ze Skandynawii, gdzie pozyskuje się je ręcznie, dbając przy tym o poszanowanie środowiska naturalnego. Mchy w wertykalnych ogrodach nie wymagają dostępu do światła słonecznego. Do utrzymania ich w dobrej kondycji wystarczy, by pomieszczenie, w którym się znajdują, charakteryzowało się wilgotnością nie mniejszą niż 50%.

Jak tworzymy taką [zieloną] ścianę? Najczęściej mech doklejamy do różnego typu paneli, w zależności od tego, jakie mamy uwarunkowania, gdzie to będzie zamontowane i jaki sposób montażu chcemy zastosować. Najczęściej są to różnego rodzaju płyty klejone na specjalistyczny klej, który pozwala nam w zupełności być przygotowanym, że [taka instalacja] nam nigdy nie odpadnie, nic się z tym nie stanie i nie będzie z tym nigdy problemu” – zauważa przedstawiciel firmy Green Mood.

Założycielem marki specjalizującej się w zielonych ścianach był Sadig Alekperov. Stworzone przez niego projekty łączące innowacyjne podejście do architektury z zamiłowaniem do zieleni szybko zdobyły uznanie architektonicznego świata. Belgijski Green Mood zyskał polskiego partnera w firmie Green Art, która została wyłącznym dystrybutorem jego produktów na polski rynek.