Wiadomości OZE Leśnicy pomagają żółwiom w Nadleśnictwie Chełm 26 października 2019 Wiadomości OZE Leśnicy pomagają żółwiom w Nadleśnictwie Chełm 26 października 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Sezon lęgowy żółwi błotnych w Nadleśnictwie Chełm powoli dobiega końca. Leśnicy monitorują proces wylęgania i dbają, aby młode bezpiecznie dotarły do zbiornika wodnego. Jak dotąd wykluło się około 200 żółwi. Reklama W Nadleśnictwie Chełm wyznaczono 10 stref całorocznej ochrony miejsc rozrodu i regularnego przebywania żółwi błotnych. Od połowy sierpnia leśnicy codziennie kontrolują lęgowiska. W tym roku zabezpieczono metalową siatką aż 45 gniazd gadów. Pięć z nich zostało zniszczonych przez zwierzęta, które rozkopują gniazda i wybierają złożone jaja. Gdy leśnicy zauważą próby opuszczenia gniazda przez młode żółwie, podnoszą siatkę i przenoszą zwierzęta do zbiorników wodnych. Obecnie wylęgło się około 200 żółwi (stan na 15 października). Po co przenosić żółwie z gniazda? – Czasami zdarza się, że młode żółwie zimują w gnieździe i opuszczają je dopiero wiosną roku następnego. Niestety w takim przypadku jest duże ryzyko, że przy braku pokrywy śnieżnej i dużych spadkach temperatur (poniżej -10°C, -15°C) młode zamarzną – stwierdził Adam Stefaniak z Nadleśnictwa Chełm. Na żółwie czyha wielu naturalnych wrogów – to m.in. lisy, jenoty, borsuki, drapieżne ptaki i kruki. Młode żółwie po wykluciu mają 2-2,5 cm długości i bardzo miękki pancerz. Skorupa żółwia błotnego twardnieje po około 6 latach. O ochronę żółwi można zadbać, przede wszystkim stwarzając korzystne warunki siedliskowe. Istotne są małe zbiorniki wodne z miejscami do wygrzewania, a także dobrze nasłonecznione, piaszczyste tereny (tam samice składają jaja). fot: Nadleśnictwo Chełm Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.