Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Londyn rezygnuje z napowietrznych linii i stawia na tunele energetyczne

Londyn rezygnuje z napowietrznych linii i stawia na tunele energetyczne

Po siedmiu latach budowy oddano do użytku energetyczny tunel dla sieci kablowej. Tunel o długości 35 km zawiera połączenia energetyczne o łącznej długości około 200 km. Nowa infrastruktura łączy wschodnią część miasta z południowo-wschodnią. Inwestycja w infrastrukturę energetyczną kosztowała Londyn około 1 miliarda funtów.

W tunelu zainstalowano dziesięć nowych obwodów transmisyjnych 400 kV, z pomocą których Londyn będzie zaopatrywany w 20% energii. Szefowa działu inżynieryjnego, Jenifer Baxter wyjaśniła: „Projekt National Grid dotyczący modernizacji sieci przesyłowej jest ważnym krokiem w kierunku zarządzania zmieniającymi popytem i podażą energii elektrycznej”. W czasie konstrukcji tunelu inżynierowie korzystali wyłącznie z pojazdów napędzanych energią elektryczną. Całość zbudowano z pomocą maszyny drążącej TBM o średnicy 3,4 m.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Tunele energetyczne w Londynie mają być alternatywą dla napowietrznych linii energetycznych ze względu na bezpieczeństwo i niższe koszty obsługi infrastruktury energetycznej. Zerwane linie nie będą już problemem dla miasta w czasie gwałtownych zmian pogody. Ponadto National Grid podkreśla, że przy budowie tuneli energetycznych jest mniej przeszkód, interwencji konserwacyjnych i napraw, a przyszłe prace modernizacyjne przeprowadza się bez zakłóceń miejskiego ruchu. Tunel można stopniowo rozbudowywać o kolejne kable energetyczne zgodnie z zapotrzebowaniem. Brytyjski operator systemu przesyłowego National Grid w ciągu najbliższych lat chce zlikwidować naziemną infrastrukturę energetyczną w postaci napowietrznych linii energetycznych. Tunele jest najpoważniejszą, energetyczną inwestycją w Londynie od 60 lat XX wieku.

John Pettigrew, główny dyrektor National Grid powiedział: „Cieszymy się, że mogliśmy pokazać Księciu Walii, jak ten 1-miliardowy projekt umożliwił nam przeprogramowanie Londynu w taki sposób, aby upewnić się, że kapitał i mieszający w nim ludzie mają energię elektryczną potrzebną do wzrostu wyzwań w XXI wieku”.

Źródło: National Grid, New Civil Engineer

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.