farma-offshore

Trzy miesiące działania pływającej farmy wiatrowej Hywind w Szkocji – podsumowanie

Statoil może poszczycić się doskonałymi wynikami nowej farmy wiatrowej – Hywind. Ta pływająca instalacja została uruchomiona trzy miesiące temu i znajduje się około 22 kilometrów od brzegu, w okolicy Peterhead w Aberdeenshire w Szkocji.

Nowa farma Statoil dostarcza energię elektryczną dla około 20 tysięcy brytyjskich domostw.

W czasie ostatnich miesięcy turbina sporo wytrzymała. Sztorm Karolina, jaki przeszedł przez farmę w grudniu zeszłego roku, osiągnął prędkość wiatru do 160 km/h, a wysokość fali przekraczała osiem metrów. Mimo tak trudnych warunków wiatrakom nic się nie stało. Wyłączały one swoje systemy na czas burzy, a potem poprawnie ponownie się uruchamiały.

W turbiny wbudowano specjalny system kontrolowania jej ruchów. Dostosowuje on kąt pochylenia łopatek do kąta pochylenia całej konstrukcji, co sprawia, że całość jest stabilniejsza i mniej porusza się na tafli wody.

Operatorem instalacji jest Statoil i spółka Masdar. Jak mówią przedstawiciele tej drugiej firmy, farma w ostatnich trzech miesiącach osiągnęła 65% maksymalnej teoretycznej mocy. To bardzo dobry wynik, ponieważ typowe osiągi dla farm off-shore wynoszą od 40% do 60%.

Pływające elektrownie wiatrowe wzmacniają swoją pozycję na rynku. Początkowo budowano w ten sposób tylko niewielkie instalacje o małej mocy, ale obecnie sektor OZE zaczyna więcej inwestować w te technologie.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Opracowano system zasilania energią słoneczną, który działa również w nocy

Innowacyjna bateria termiczna opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Curtin będzie kluczem do systemu energii słonecznej zdolnego do produkcji energii elektrycznej przez noc. Pozwoli to instalacjom OZE rywalizować z paliwami kopalnymi jako realnym źródłem energii dla przemysłu komercyjnego i ciężkiego na całym świecie, w tym dla górnictwa.