Cena monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych spadła w 2017 roku o 37%

W zeszłym roku, jak wskazują analitycy, cena najwydajniejszych z paneli fotowoltaicznych dostępnych na rynku spadła o około 37%, z 72 centów za wat do 45 centów. Zmiany wynikają z szeregu czynników, między innymi dużych nacisków – zwłaszcza w USA – na zwiększanie wydajności systemów solarnych, a także z zwiększonej produkcji ogniw fotowoltaicznych w Chinach.

Wpływ na cenę mają także zmiany technologiczne. Coraz więcej pojawia się na rynku monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych, które zastępują ogniwa polikrystaliczne. Są one niewiele droższe (około 6%), ale jednocześnie wydajniejsze (o około 10%).

EIA, solar panels, solar energy, solar cost, solar price

Główna różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami ogniw, to rodzaj wykorzystywanego krzemu. Monokrystaliczny jest droższy i trudniejszy w produkcji, ale oferuje lepsze parametry. Natomiast polikrystaliczny jest chętniej stosowany w systemach PV od lat 70 XX wieku, ponieważ jest tańszy.

Im wyższe wymagania klientów co do wydajności, tym bardziej produkcja ogniw monokrystalicznych staje się opłacalna. Analitycy przewidują, że obecny rok może być pierwszym, w którym panele monokrystaliczne będą sprzedawały się lepiej niż polikrystaliczne.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy – 13.12.

Smog nie odpuszcza! W Krakowie wprowadzono dziś darmową komunikację miejską, również Koleje Małopolskie ogłosiły bezpłatną komunikację na obszarze Aglomeracji Krakowskiej – warto dziś zrezygnować z podróży samochodem. Wczoraj na szczycie klimatycznym została przyjęta Deklaracja Ministerialna “Lasy dla klimatu”. Dokument ten nawołuje państwa do wspólnych działań na rzecz wykorzystania lasów do równoważenia emisji CO2. To postęp, ale kluczowe kwestie nie zostały jeszcze rozwiązane. W trakcie COP 24 były wiceprezydent USA – Al Gore zwrócił uwagę na problem smogu w Polsce: “Dziecko, które urodzi się dziś w Warszawie, po roku życia będzie się czuło tak, jakby wypaliło tysiąc papierosów.” Niestety, zgadzamy się z nim.

Solarna wieża widokowa powstanie niebawem w Londynie

Jedna z ikon Londynu – wieżowiec Gherkin, może niebawem doczekać się futurystycznego sąsiada – budynku nazwanego Tulip, który zaprojektowany został przez biuro Foster+Partners, nagrodzone m.in. za bryłę Gherkina. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, to budowa zacznie się już w 2020 roku, a ukończona zostanie w 2025 roku.