Ukraina z prężnie rozwijającą się energetyką wiatrową

W ciągu 2017 roku ilość mocy zainstalowanych w ramach odnawialnych źródeł energii na Ukrainie wzrosła 4 razy. Według Andrieja Konieczenkowa, prezesa Ukraińskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (UWEA), Ukraina z takimi wynikami wyprzedziła kraje Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) pod względem rozwoju energetyki wiatrowej. W rozmowie z agencją informacyjną UNIAN Konieczenkow podkreślił, że Kijów jednak dalej pozostaje daleko w tyle za wiodącymi krajami europejskimi.

„Jeżeli chodzi o wskaźniki uruchamiania nowych mocy w ramach elektrowni wiatrowych w porównaniu z innymi krajami poradzieckiej przestrzeni, to wyprzedziliśmy już wszystkich. Jeśli porównamy to ze stopami wzrostu w Niemczech, we Francji czy w Wielkiej Brytanii, poruszamy się jak żółw”, wyjaśnił przedstawiciel UWEA. Według danych Konieczenkowa na dzień dzisiejszy oddano do użytku ponad 505 MW energii wiatrowej, podczas gdy w samej Wielkiej Brytanii zainstalowano około 13 GW mocy. O spektakularnym rozwoju energetyki wiatrowej na wyspie informowaliśmy w Wielka Brytania liderem morskiej energetyki wiatrowej.

„Łącznie na lądowej części Ukrainy zainstalowano 505 MW mocy, z czego 138 MW pozostaje na okupowanych terytoriach obwodów donieckiego i ługańskiego”, poinformował Konieczkow i dodał, że 87,8 MW jest na zaanektowanym Krymie.

Obecnie są przygotowywane nowe projekty budowy elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 3200 MW. W samym 2018 roku firmy planują zainstalować 3 razy więcej niż w 2017 roku, co odpowiada około 200 MW mocy. Nowe farmy powstaną na terytorium obwodu zaporoskiego, chersońskiego, iwanofrankiwskiego, odeskiego oraz mikołajewskiego.

UWEA uważa, że jedną z głównych barier rozwojowych energetyki wiatrowej na Ukrainie stanowi niestabilność polityki OZE w kraju.

Jak informowaliśmy w artykule Coraz więcej mocy w zielonej energetyce Ukrainy, zdolność generacyjna zielonej energetyki na Ukrainie wzrosła w okresie od stycznia do września 2017 roku o 18%, co odpowiada 1320 MW. Ukraina wymaga wielu inwestycji w modernizację infrastruktury energetycznej oraz w efektywność energetyczną. Oczekuje się, że udział OZE w miksie energetycznym wzrośnie o 11% do 2020 roku.

Źródło: UNIAN, UWEA

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 16.01.

Nadal możemy cieszyć się kolejnym porankiem bez smogu. Nie dopisuje jednak pogoda – dziś warto wziąć parasolkę ze względu na deszcz. Dokuczać będzie również topniejący śnieg. Jeśli spędzacie ferie w górach, to odłóżcie ewentualne wyjście na szlaki – TOPR ostrzega, ponieważ po raz kolejny w tym sezonie wprowadzono 4 stopień zagrożenia lawinowego (zamknięta została nawet droga do Morskiego Oka), a GOPR niedawno w rejonie Pilska prowadził trudną, nocną akcję ratunkową. Pamiętajcie, że ostrzeżenia dotyczą nie tylko Tatr, ale także Beskidów i Pienin.