Ukraina z prężnie rozwijającą się energetyką wiatrową

W ciągu 2017 roku ilość mocy zainstalowanych w ramach odnawialnych źródeł energii na Ukrainie wzrosła 4 razy. Według Andrieja Konieczenkowa, prezesa Ukraińskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (UWEA), Ukraina z takimi wynikami wyprzedziła kraje Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) pod względem rozwoju energetyki wiatrowej. W rozmowie z agencją informacyjną UNIAN Konieczenkow podkreślił, że Kijów jednak dalej pozostaje daleko w tyle za wiodącymi krajami europejskimi.

„Jeżeli chodzi o wskaźniki uruchamiania nowych mocy w ramach elektrowni wiatrowych w porównaniu z innymi krajami poradzieckiej przestrzeni, to wyprzedziliśmy już wszystkich. Jeśli porównamy to ze stopami wzrostu w Niemczech, we Francji czy w Wielkiej Brytanii, poruszamy się jak żółw”, wyjaśnił przedstawiciel UWEA. Według danych Konieczenkowa na dzień dzisiejszy oddano do użytku ponad 505 MW energii wiatrowej, podczas gdy w samej Wielkiej Brytanii zainstalowano około 13 GW mocy. O spektakularnym rozwoju energetyki wiatrowej na wyspie informowaliśmy w Wielka Brytania liderem morskiej energetyki wiatrowej.

„Łącznie na lądowej części Ukrainy zainstalowano 505 MW mocy, z czego 138 MW pozostaje na okupowanych terytoriach obwodów donieckiego i ługańskiego”, poinformował Konieczkow i dodał, że 87,8 MW jest na zaanektowanym Krymie.

Obecnie są przygotowywane nowe projekty budowy elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 3200 MW. W samym 2018 roku firmy planują zainstalować 3 razy więcej niż w 2017 roku, co odpowiada około 200 MW mocy. Nowe farmy powstaną na terytorium obwodu zaporoskiego, chersońskiego, iwanofrankiwskiego, odeskiego oraz mikołajewskiego.

UWEA uważa, że jedną z głównych barier rozwojowych energetyki wiatrowej na Ukrainie stanowi niestabilność polityki OZE w kraju.

Jak informowaliśmy w artykule Coraz więcej mocy w zielonej energetyce Ukrainy, zdolność generacyjna zielonej energetyki na Ukrainie wzrosła w okresie od stycznia do września 2017 roku o 18%, co odpowiada 1320 MW. Ukraina wymaga wielu inwestycji w modernizację infrastruktury energetycznej oraz w efektywność energetyczną. Oczekuje się, że udział OZE w miksie energetycznym wzrośnie o 11% do 2020 roku.

Źródło: UNIAN, UWEA

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Opracowano system zasilania energią słoneczną, który działa również w nocy

Innowacyjna bateria termiczna opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Curtin będzie kluczem do systemu energii słonecznej zdolnego do produkcji energii elektrycznej przez noc. Pozwoli to instalacjom OZE rywalizować z paliwami kopalnymi jako realnym źródłem energii dla przemysłu komercyjnego i ciężkiego na całym świecie, w tym dla górnictwa.