NFOŚiGW podpisuje kolejne umowy na termomodernizacje

Termomodernizacja sposobem na smog

Premier Mateusz Morawiecki, w związku z obietnicą nadzorowania postępów w walce ze smogiem, przedstawił rządowy program redukcji zanieczyszczeń powietrza. Jest to odpowiedź na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jednoznacznie potwierdził naruszenie przez Polskę obowiązującego prawa unijnego. UE zarzuca nam wieloletnie łamanie norm obecności pyłów PM2.5 oraz PM10 w powietrzu, co może ostatecznie kosztować nas aż 4 miliardy złotych kary nałożonej na kolejnej rozprawie. Ogłoszony program walki ze smogiem ma na celu stonowanie negatywnych nastrojów w Brukseli.

Sposobem na smog ma być termomodernizacja, która realizowana w sposób konsekwentny pozwoli minimalizować straty ciepła w polskich domach. Dzięki temu Polacy byliby w stanie wykorzystywać mniejszą ilość opału, a co za tym idzie możliwe byłoby zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.

Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste. W domu nieocieplonym trzeba średnio 4-5 ton węgla na sezon. Tymczasem po modernizacji jest to około dwóch ton, czyli dwa razy mniej”, powiedział Mateusz Morawiecki Polskiej Agencji Prasowej.

Inwestycje w termomodernizację to bez wątpienia dobry ruch polskiego rządu, ale to wciąż pośrednie rozwiązanie, które nie zapewni nam powietrza wolnego od smogu. Kluczowym rozwiązaniem jest stopniowe odchodzenie od konwencjonalnych źródeł energii – głównej przyczyny zanieczyszczenia. Polski rząd powinien starać się likwidować problem u źródła, ale przy obecnie prowadzonej polityce energetycznej jest to niewykonalne.

1 comment
  1. “UE zarzuca nam wieloletnie łamanie norm obecności pyłów PM2.5 oraz PM10 w powietrzu, co może ostatecznie kosztować nas aż 4 miliardy złotych kary nałożonej na kolejnej rozprawie. ” – dotyczy lat kiedy rządy sprawowała Platforma Obywatelska.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Opracowano system zasilania energią słoneczną, który działa również w nocy

Innowacyjna bateria termiczna opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Curtin będzie kluczem do systemu energii słonecznej zdolnego do produkcji energii elektrycznej przez noc. Pozwoli to instalacjom OZE rywalizować z paliwami kopalnymi jako realnym źródłem energii dla przemysłu komercyjnego i ciężkiego na całym świecie, w tym dla górnictwa.