NFOŚiGW podpisuje kolejne umowy na termomodernizacje

Termomodernizacja sposobem na smog

Premier Mateusz Morawiecki, w związku z obietnicą nadzorowania postępów w walce ze smogiem, przedstawił rządowy program redukcji zanieczyszczeń powietrza. Jest to odpowiedź na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jednoznacznie potwierdził naruszenie przez Polskę obowiązującego prawa unijnego. UE zarzuca nam wieloletnie łamanie norm obecności pyłów PM2.5 oraz PM10 w powietrzu, co może ostatecznie kosztować nas aż 4 miliardy złotych kary nałożonej na kolejnej rozprawie. Ogłoszony program walki ze smogiem ma na celu stonowanie negatywnych nastrojów w Brukseli.

Sposobem na smog ma być termomodernizacja, która realizowana w sposób konsekwentny pozwoli minimalizować straty ciepła w polskich domach. Dzięki temu Polacy byliby w stanie wykorzystywać mniejszą ilość opału, a co za tym idzie możliwe byłoby zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.

Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste. W domu nieocieplonym trzeba średnio 4-5 ton węgla na sezon. Tymczasem po modernizacji jest to około dwóch ton, czyli dwa razy mniej”, powiedział Mateusz Morawiecki Polskiej Agencji Prasowej.

Inwestycje w termomodernizację to bez wątpienia dobry ruch polskiego rządu, ale to wciąż pośrednie rozwiązanie, które nie zapewni nam powietrza wolnego od smogu. Kluczowym rozwiązaniem jest stopniowe odchodzenie od konwencjonalnych źródeł energii – głównej przyczyny zanieczyszczenia. Polski rząd powinien starać się likwidować problem u źródła, ale przy obecnie prowadzonej polityce energetycznej jest to niewykonalne.

1 comment
  1. “UE zarzuca nam wieloletnie łamanie norm obecności pyłów PM2.5 oraz PM10 w powietrzu, co może ostatecznie kosztować nas aż 4 miliardy złotych kary nałożonej na kolejnej rozprawie. ” – dotyczy lat kiedy rządy sprawowała Platforma Obywatelska.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.