Klaster Energii Kraina Jeziorki

„Kraina Jeziorki” to lokalna inicjatywa powiatu piaseczyńskiego, której celem jest zabezpieczenie potrzeb energetycznych regionu i dążenie do gospodarki niskoemisyjnej oraz dbanie o środowisko naturalne. Do inicjatorów powołania klastra należy m.in. Stowarzyszenie Producentów Polska Biomasa oraz burmistrz miasta i gminy Piaseczno.4

„Chcemy zacząć działać nieco inaczej niż inne klastry, które zwykle informują, że ich celem jest zaopatrywanie członków klastrów w energię po niższych kosztach niż obecnie dzięki budowie własnych źródeł. My najpierw chcemy dokładnie sprawdzić, jakie są faktyczne potrzeby tworzonego klastra pod względem zapotrzebowania na energię elektryczną i co można zrobić, aby efektywniej wykorzystywać energię. W związku z tym klaster zacznie działalność od dokładnego opomiarowania zużycia energii i działań poprawiających efektywność energetyczną”, mówił o inicjatywie Dariusz Zych, wiceprezes Stowarzyszenia Producentów Polska Biomasa.

Władze powiatu przewidują, że dzięki wspólnym działaniom radykalnie wpłyną na poprawę jakości stanu środowiska poprzez poprawę jakości powietrza. Przyczyni się do tego zrównoważenie zapotrzebowania na energię, edukacja ekoenergetyczna oraz wykorzystanie potencjału lokalnych odnawialnych źródeł.

Dodatkowo powołanie klastra dało możliwość starania się o dofinansowanie m.in. na budowę instalacji fotowoltaicznych oraz ciepłowni geotermalnej w Piasecznie.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.