Klaster Energii Kraina Jeziorki

„Kraina Jeziorki” to lokalna inicjatywa powiatu piaseczyńskiego, której celem jest zabezpieczenie potrzeb energetycznych regionu i dążenie do gospodarki niskoemisyjnej oraz dbanie o środowisko naturalne. Do inicjatorów powołania klastra należy m.in. Stowarzyszenie Producentów Polska Biomasa oraz burmistrz miasta i gminy Piaseczno.4

„Chcemy zacząć działać nieco inaczej niż inne klastry, które zwykle informują, że ich celem jest zaopatrywanie członków klastrów w energię po niższych kosztach niż obecnie dzięki budowie własnych źródeł. My najpierw chcemy dokładnie sprawdzić, jakie są faktyczne potrzeby tworzonego klastra pod względem zapotrzebowania na energię elektryczną i co można zrobić, aby efektywniej wykorzystywać energię. W związku z tym klaster zacznie działalność od dokładnego opomiarowania zużycia energii i działań poprawiających efektywność energetyczną”, mówił o inicjatywie Dariusz Zych, wiceprezes Stowarzyszenia Producentów Polska Biomasa.

Władze powiatu przewidują, że dzięki wspólnym działaniom radykalnie wpłyną na poprawę jakości stanu środowiska poprzez poprawę jakości powietrza. Przyczyni się do tego zrównoważenie zapotrzebowania na energię, edukacja ekoenergetyczna oraz wykorzystanie potencjału lokalnych odnawialnych źródeł.

Dodatkowo powołanie klastra dało możliwość starania się o dofinansowanie m.in. na budowę instalacji fotowoltaicznych oraz ciepłowni geotermalnej w Piasecznie.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!