Klaster Energii Kraina Jeziorki

„Kraina Jeziorki” to lokalna inicjatywa powiatu piaseczyńskiego, której celem jest zabezpieczenie potrzeb energetycznych regionu i dążenie do gospodarki niskoemisyjnej oraz dbanie o środowisko naturalne. Do inicjatorów powołania klastra należy m.in. Stowarzyszenie Producentów Polska Biomasa oraz burmistrz miasta i gminy Piaseczno.4

„Chcemy zacząć działać nieco inaczej niż inne klastry, które zwykle informują, że ich celem jest zaopatrywanie członków klastrów w energię po niższych kosztach niż obecnie dzięki budowie własnych źródeł. My najpierw chcemy dokładnie sprawdzić, jakie są faktyczne potrzeby tworzonego klastra pod względem zapotrzebowania na energię elektryczną i co można zrobić, aby efektywniej wykorzystywać energię. W związku z tym klaster zacznie działalność od dokładnego opomiarowania zużycia energii i działań poprawiających efektywność energetyczną”, mówił o inicjatywie Dariusz Zych, wiceprezes Stowarzyszenia Producentów Polska Biomasa.

Władze powiatu przewidują, że dzięki wspólnym działaniom radykalnie wpłyną na poprawę jakości stanu środowiska poprzez poprawę jakości powietrza. Przyczyni się do tego zrównoważenie zapotrzebowania na energię, edukacja ekoenergetyczna oraz wykorzystanie potencjału lokalnych odnawialnych źródeł.

Dodatkowo powołanie klastra dało możliwość starania się o dofinansowanie m.in. na budowę instalacji fotowoltaicznych oraz ciepłowni geotermalnej w Piasecznie.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Opracowano system zasilania energią słoneczną, który działa również w nocy

Innowacyjna bateria termiczna opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Curtin będzie kluczem do systemu energii słonecznej zdolnego do produkcji energii elektrycznej przez noc. Pozwoli to instalacjom OZE rywalizować z paliwami kopalnymi jako realnym źródłem energii dla przemysłu komercyjnego i ciężkiego na całym świecie, w tym dla górnictwa.