Ile zapłacimy za torebkę jednorazową

Tajwan zakaże plastikowych opakowań?

Plastikowe opakowania zanieczyszczają rzeki, morza i oceany. Szacuje się, że do 2050 roku w wodach oceanów może być więcej odpadów z tworzyw sztucznych niż ryb. Wizja ta jest przerażająca, nie dziwi więc fakt, że coraz więcej państw stara się wprowadzać różnego rodzaju regulacje, które mają przyczynić się do ograniczenia ilości śmieci.

Jednym z takich krajów jest Tajwan, który rozważa wprowadzenie całkowitego zakazu wykorzystywania jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych, takich jak: butelki, torby na zakupy czy słomki. Najprawdopodobniej będzie on obowiązywać od 2030 roku, ale zmiany wdrożone zostaną stopniowo, tak by przekonać do nich lokalną społeczność i przedsiębiorców, szczególnie z branży restauratorskiej.

Od 2019 roku w dużych sieciach restauracji w Tajwanie nie będzie można otrzymać plastikowej słomki do napoju. A wraz z rozpoczęciem 2025 roku mieszkańcy będą zmuszeni płacić za każdy jednorazowy przedmiotów z tworzyw sztucznych. W 2030 roku kupno czegokolwiek w plastikowej butelce bądź wraz z reklamówką z tworzywa sztucznego będzie już niemożliwe.

„Naszym celem jest wprowadzenie całkowitego zakazu do 2030 roku, aby znacznie ograniczyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych, które zanieczyszczają ocean, a także dostają się do łańcucha żywnościowego, co wpływa na ludzkie zdrowie”, powiedział Lai Ying-ying z Agencji Ochrony Środowiska, który nadzoruje wdrażanie nowych przepisów.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 16.01.

Nadal możemy cieszyć się kolejnym porankiem bez smogu. Nie dopisuje jednak pogoda – dziś warto wziąć parasolkę ze względu na deszcz. Dokuczać będzie również topniejący śnieg. Jeśli spędzacie ferie w górach, to odłóżcie ewentualne wyjście na szlaki – TOPR ostrzega, ponieważ po raz kolejny w tym sezonie wprowadzono 4 stopień zagrożenia lawinowego (zamknięta została nawet droga do Morskiego Oka), a GOPR niedawno w rejonie Pilska prowadził trudną, nocną akcję ratunkową. Pamiętajcie, że ostrzeżenia dotyczą nie tylko Tatr, ale także Beskidów i Pienin.