Lux Veritatis dopięła swego – dofinansowanie dla Geotermii Toruń

Na początek przypomnijmy tło wydarzeń, jakie miały miejsce dziesięć lat temu. W 2007 roku kontrolowana przez ojca Tadeusza Rydzyka fundacja Lux Veritatis otrzymała od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) promesę na dofinansowanie badań realizujących wykorzystanie wód geotermalnych w Toruniu.

Wszystkie plany fundacji pokrzyżowała niespodziewana zmiana na scenie politycznej, ponieważ właśnie w 2007 roku sprawujące władzę Prawo i Sprawiedliwość musiało uznać zwycięstwo Platformy Obywatelskiej. Zamiary ojca Tadeusza Rydzyka zostały pogrzebane decyzją o anulowaniu umowy. Od tego czasu prawnicy Lux Veritatis uporczywe żądali zadośćuczynienia za cofnięcie wcześniejszych ustaleń.

Wydarzenia, jakie miały miejsce w 2015 roku, okazały się w tej sprawie przełomowe. Ponowne zwycięstwo PiS mogło oznaczać, że projekt ojca Tadeusza Rydzyka zostanie zrealizowany. I rzeczywiście tak się stało, ponieważ z najnowszych wieści wynika, że Lux Veritatis otrzyma dofinansowanie na projekt budowy ciepłowni geotermalnej w Toruniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Należy również przypomnieć o ugodzie, jaka została zawarta między fundacją ojca Tadeusza Rydzyka a NFOŚiGW, na mocy której ta pierwsza otrzymała w ubiegłym roku odszkodowanie w kwocie dwudziestu sześciu milionów złotych.

Z komunikatu NFOŚiGW wynika, że instytucja pośrednicząca zatwierdziła pismem z 1 września br. wyniki oceny merytorycznej I i II stopnia oraz listę projektów wybranych do dofinansowania w ramach konkursu POIiŚ/1.1.1/1/2016.

Wynika z nich, że w pierwszej trójce listy projektów wybranych do dofinansowania, jeśli chodzi o wysokość wsparcia, oprócz firmy G-Term Energy (na odwierty w Starogardzie) oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Olsztynie (na budowę instalacji wykorzystującej biomasę) znajduje się toruńska geotermia należąca do Lux Veritatis.

Szacuje się, że Geotermia Toruń może otrzymać nawet dwadzieścia milionów złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko. W ramach projektu wybudowanych zostanie dwadzieścia pięć basenów, usytuowanych na terenie kompleksu Polonia in Tertio Milenio, wyśnionego przez ojca Tadeusza Rydzyka. Gorąca woda ma ogrzać całe centrum, które obejmie uczelnię, kościół, aquapark, hotel i spa. Zgodnie z zamysłem redemptorystów kompleks będzie odwiedzać 1,5 tysiąca osób dziennie, a część wytworzonego ciepła zostanie wprowadzona do sieci miejskiej.

Co o tym przedsięwzięciu sądzą specjaliści branży?

Inwestycja w Toruniu przyczyni się do rozwoju energetyki geotermalnej pod warunkiem, że ciepłownia zostanie zaprojektowana i wykonana w standardzie najlepszych dostępnych technologii, z wykorzystaniem m.in. najnowszej generacji sprężarkowych pomp ciepła dużej mocy. Jako pionierska w całym kraju, sfinansowana ze środków publicznych, powinna być maksymalnie opomiarowana i dostępna dla celów naukowych. Nie tylko Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, ale także dla pozostałych zainteresowanych środowisk naukowych i technicznych w Polsce” – wyjaśnia prof. Jacek Zimny, przewodniczący Polskiej Geotermalnej Asocjacji.

Marcin Kowallek, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Toruniu, dodaje ponadto:

„Według posiadanych przez nas informacji geotermia jest w stanie zapewnić ciepłą wodę dla miasta poza sezonem grzewczym. W sezonie, w zależności od panujących temperatur, mogłaby ogrzać sporą część budynków. Trwają rozmowy pomiędzy miastem a redemptorystami, przygotowywane są także stosowne dokumenty”.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Niemieckie landy chcą morskich farm wiatrowych

Następny artykuł

NREL: pięćdziesięcioprocentowa redukcja kosztów produkcji energii wiatrowej do 2030 roku jest możliwa

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,