W raporcie opracowanym przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (International Energy Agency) widnieje prognoza, że w ciągu kolejnych pięciu lat odnawialne źródła energii zdominują nowe inwestycje w światowej energetyce. Szczególny zwrot w kierunku OZE ma nastąpić w Chinach, gdzie źródła te mają stanowić 40 proc. udziałów w globalnym potencjale.
Fatih Birol, szef MAE, przedstawił podczas energetycznego szczytu G20 raport Medium-Term Renewable Energy Market Report 2015, w którym agencja podkreśla, że „rządy muszą usunąć znaki zapytania w zakresie energii odnawialnej, jeśli te technologie mają osiągnąć swój pełny potencjał i skierować nasze systemy energetyczne na bardziej stabilną, zrównoważoną ścieżkę”. MEA twierdzi, że najbliższe pięć lat będzie stanowiło okres kiedy energetyka odnawialna ma stanowić największe pojedyncze źródło energii. Według agencji wpłynie na to spadek kosztów i agresywna ekspansja w krajach rozwijających się. Zgodnie z przewidywaniami MAE, w ciągu 5 lat źródła odnawialne osiągną potencjał 700 GW i będą odpowiadać za 2/3 globalnego przyrostu mocy w energetyce, uwzględniającego wyłączenia konwencjonalnych bloków. Jak dalej podaje agencja, w tym zakresie OZE z wyłączeniem elektrowni wodnych będą stanowić niemal połowę nowego potencjału w energetyce.
Przewidywany wzrost potencjału OZE pociągnie za sobą zwiększenie udziału energetyki odnawialnej w światowym miksie z poziomu 22 proc. w 2013 roku do 26 proc. w 2020. Za pięć lat produkcja energii z OZE będzie wyższa niż obecne zapotrzebowanie na energię generowane łącznie przez Chiny, Indie i Brazylię. Zgodnie z prognozami zawartymi w raporcie, kraje rozwijające się mają w najbliższych latach dominować w zakresie inwestycji w OZE, będą odpowiadać za 2/3 przyrostu globalnego potencjału, na same Chiny ma przypadać aż 40 proc.
MAE podkreśla, że najważniejszym czynnikiem dla rozwoju OZE jest finansowanie, natomiast barierę stanowią ograniczenia prawne, niedostateczny dostęp do sieci oraz warunki makroekonomiczne. Jak dodaje agencja, kluczowe dla rozwoju niskoemisyjnych źródeł będą efekty szczytu klimatycznego COP21, który odbędzie się na przełomie listopada i grudnia w Paryżu. MAE zwraca uwagę również na to, że zmieniające się zobowiązania polityków w zakresie dekarbonizacji i dywersyfikacji mogą podważać zaufanie inwestorów, a podejmowanie retroaktywnych zmian może je zniszczyć. W konsekwencji, globalny wzrost w głównej prognozie w raporcie nie jest tak szybki jak mógłby być.
Link do raportu Medium-Term Renewable Energy Market Report 2015 znajduje się tutaj.
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.