Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

MAE: W 2019 roku globalna emisja CO2 nie wzrosła, ale też nie spadła

MAE: W 2019 roku globalna emisja CO2 nie wzrosła, ale też nie spadła

33 gigatony CO2 drugi rok z rzędu trafiło do atmosfery – podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Wynik ten zestawia z globalnym wzrostem PKB. Gospodarka światowa rozwija się, ale związane z nią emisje nie maleją. Na szczęście też nie rosną.

W minionym roku wzrost globalnego PKB osiągnął poziom +2,9 procent. Jednak emisja CO2 od 2018 r. nie uległa zmianie. Fakt, że w ogóle nie wzrosła, jest efektem większej produkcji energii z OZE – wiatru i słońca, oraz z przechodzeniem z węgla na gaz.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna poinformowała, że – mimo dobrego tempa wzrostu globalnego PKB i oczekiwań dotyczących kolejnego wzrostu – emisje CO2 na świecie w 2019 roku utrzymały się na poziomie z wcześniejszego roku. Jeśli chodzi o szczególne spadki emisji, to należy zwrócić uwagę na Stany Zjednoczone. W 2019 roku Amerykanie oddali do atmosfery 140 mln ton (2,9 proc.) dwutlenku węgla, czyli mniej niż rok wcześniej. Łączna emisja krajów Unii Europejskiej spadła o 160 mln ton (5 proc.). Japonii udało się zmniejszyć swoją o 45 mln ton (4 proc.).

Reklama

Te spadki zniwelowały wzrosty w innych częściach świata. Wzrosty te plasują się na poziomie około 400 mln ton, z czego 320 mln oddają same kraje azjatyckie. Ogólnie kraje rozwinięte gospodarczo łącznie miały o 15 procent mniejszą emisję CO2. MAE wskazuje, że przyczyniła się do tego m.in. łagodniejsza pogoda  w niektórych rejonach globu oraz słabsze wzrosty PKB kilku znaczących gospodarczo krajów, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. 

Źródło: gramwzielone.pl

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.