Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Małopolskie gminy podpisały umowę partnerską w sprawie OZE

Małopolskie gminy podpisały umowę partnerską w sprawie OZE

6 listopada br. miało miejsce zawarcie umowy partnerskiej związanej z realizacją „Projektu Budowy Instalacji Odnawialnych Źródeł Energii dla Gmin Województwa Małopolskiego”. Porozumienie to sygnowało 26 małopolskich miejscowości, a uroczyste podpisanie dokumentu odbyło się na terenie gminy Kocmyrzów-Luborzyca, która objęła funkcję lidera projektu.

W realizację powyższego przedsięwzięcia zaangażowały się gminy: Bukowina Tatrzańska, Dębno, Drwinia, Gmina Bochnia, Miasto Bochnia, Gnojnik, Igołomia-Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice-Przeginia, Kocmyrzów-Luborzyca, Koniusza, Koszyce, Michałowice, Nowe Brzesko, Oświęcim, Pałecznica, Proszowice, Poronin, Radziemice, Słomniki, Skała, Sułoszowa, Szczurowa, Wojnicz, Wielka Wieś oraz Zielonki. Najprawdopodobniej wraz z biegiem czasu powyższa lista będzie się rozszerzać o kolejne miejscowości zainteresowane udziałem w projekcie.

Reklama

Zawiązane porozumienie ma na celu podniesienie możliwości uzyskania dofinansowania otrzymywanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na instalacje urządzeń opartych na odnawialnych źródłach energii. Do programu zgłoszono ich około 3,5 tys.; największą popularnością cieszą się przede wszystkim instalacje fotowoltaiczne (60%), kolektory słoneczne (21%), pompy ciepła (13%) oraz kotły na pellet (6%).

Bardzo się cieszę, że nareszcie na poziomie województwa małopolskiego pokazały się fundusze i pokazały się możliwości takie, że mam nadzieję będziemy mogli z tego skorzystać. Rzeczywiście, weszliśmy w porozumienie z 25. gminami Małopolski, ale to jest płynne, bo prawdopodobnie dojdzie do nich 10 kolejnych (…). Oprócz tego, że coś próbujemy robić i pozyskiwać pieniądze z zewnątrz, to jednocześnie musimy wykonywać naprawdę ciężką pracę, żeby przekonać tutaj ludzi decydujących o tym, jak rozkładać budżet, żeby pieniądze na takie rzeczy się znalazły – podsumował Albert Bartosz, wójt gminy Oświęcim.

Rozstrzygnięcie konkursu, w którym bierze udział projekt zrzeszonych małopolskich gmin, zaplanowano na kwiecień 2018 r.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.