W przedszkolach bez smogu

O tym, że smog ma destrukcyjny wpływ na zdrowie najmłodszych, wie chyba każdy. Chwile, podczas których dziecko oddycha krystalicznie czystym powietrzem, są na wagę złota. Na szczęście z tego faktu zdały sobie sprawę władze województwa małopolskiego, które podczas konferencji prasowej podsumowującej roczne działanie programu LIFE ogłosiły ustami marszałka województwa Jacka Krupy ważną z punktu widzenia zdrowia dzieci obietnicę.

W przyszłym roku wszystkie przedszkola mają zostać wyposażone w oczyszczacze powietrza. Takie jest założenie, aby 1200 przedszkoli znajdujących się w Małopolsce i te publiczne i również niepubliczne wyposażyć w oczyszczacz powietrza. Liczymy, że do naszej akcji, która ma przyczynić się do ochrony dzieci przed zanieczyszczeniami, z którymi jeszcze przez parę lat będziemy mieli do czynienia, przyłączą się nasi koledzy samorządowcy, co pozwoliłoby wyposażyć w oczyszczacze wszystkie pomieszczenia w przedszkolach. To nie są duże środki, ponieważ oczyszczacz powietrza kosztuje około 1200 zł – powiedział marszałek Jacek Krupa.

Na pytanie, co z przedszkolami prywatnymi Jacek Krupa odpowiedział, że:

– Co do przedszkoli prywatnych. To od właściciela takiego przedszkola będzie zależało czy zdecyduje się na pomoc publiczną. Zakup urządzeń oczyszczających powietrze jest działaniem doraźnym, przewidzianym na kilka lat – do czasu aż powietrze w Małopolsce nie będzie spełniać standardów.

Województwo małopolskie w przyszłorocznym budżecie zabezpieczyło na ten cel kwotę 1,8 mln zł. która pozwoli zakupić 1,2 tys. urządzeń.

    1 komentarz

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Ursus porozumiał się z Pocztą Polską – listonosze będą korzystać z samochodów elektrycznych

Następny artykuł

Małopolskie gminy podpisały umowę partnerską w sprawie OZE

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,
%d bloggers like this: