Masowa produkcja wodoru – ocena

Produkcja wodoru powoli staje się filarem przyszłości. Wynika to chociażby z tego, że jego spalanie to całkowicie czysty proces. Produktem za niego odpowiedzialnym jest wyłącznie woda – związek, który jest bardzo dobrze rozpowszechniony, dlatego nie ma problemu z jego pozyskiwaniem.

Największymi trudnościami, z jakimi się borykamy, są kwestie kosztów uzyskiwania wodoru oraz jego przechowywania. Paliwo wodorowe jest o wiele droższe w porównaniu z tradycyjnymi paliwami kopalnymi oraz innymi odnawialnymi źródłami energii.

HyperSolar opracowało urządzenie, które poprzez zasilanie energią słoneczną ma za zadanie wydzielać wodór bezpośrednio z wody. Firma, zamiast standardowych drogich paneli, do generacji wodoru wykorzystuje własną fotowoltaikę, zbudowaną z siarczku cyny, której produkcja jest o wiele tańsza niż jej klasyczne zastosowanie. Z drugiej strony elektroda ma o wiele niższą efektywność niż standardowe odpowiedniki na rynku (około 12,7%). Mimo to firma zamierza wytwarzać bardzo dużą ilość takich elektrod. Zbudowane przez przedsiębiorstwo systemy generacji wodoru powinny być bardzo łatwo skalowane.

Dr Syed Mubeen, osoba odpowiedzialna za pomysł dotyczący urządzenia, które za pomocą energii słonecznej wydziela wodór, patrzy optymistycznie w przyszłość. Jeżeli projekt rozpowszechni się na świecie, to stanie się bardzo opłacalny. Nowe urządzenie może znacznie pomóc w rozwoju energetyki odnawialnej. Na razie produkcja wodoru nie funkcjonuje idealnie ze względu na koszty, jakie za sobą niesie.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

W indyjską Mytrah zainwestowano 277 milionów dolarów

Następny artykuł

Centrica zainstalowała magazyn energii w Tyneside

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: