Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mercedes-Benz AVTR – koncept inspirowany „Avatarem”

Mercedes-Benz AVTR – koncept inspirowany „Avatarem”

Na tegorocznych targach CES 2020 duże zainteresowanie wzbudził pojazd koncepcyjny Mercedes-Benz AVTR. Inspiracją był film „Avatar”, a James Cameron brał udział w pracach projektowych. Są małe szanse na to, by auto trafiło do produkcji,  niemniej warto zapoznać się z wizualizacją motoryzacyjnych „marzeń” Mercedes-Benz.

BANER MOBILEB1
Reklama

Mercedes-Benz AVTR to wizjonerskie piękno, które podkreśla temat ekologicznej mobilności. Przekaz jest podobny jak w „Avatarze”- skupienie na technologicznej harmonii z naturą.

Czy Mercedes-Benz AVTR ma szansę wyjechać na drogi?

Pojazd jest wyposażony w cztery silniki elektryczne (jeden na koło) o łącznej mocy 470 KM. Dzięki akumulatorowi o pojemności 110 kWh zasięg na jednym ładowaniu wynosi 700 km. Ładowanie trwa 15 minut. W dodatku baterie posiadają organiczne ogniwa na bazie grafenu, bez rzadkich i toksycznych metali. Pojazd porusza się po przekątnej, co przypomina ruchy kraba. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Wnętrze pojazdu zadziwia. Pierwsze, co zwraca uwagę, to brak kierownicy i klasycznej deski rozdzielczej. Zamiast tego zastosowano urządzenie, które korzysta z technologii touchpada i joysticka (w uproszczeniu). Opcje wyświetlają się za pomocą projektora na dłoni, po zaciśnięciu pięści można je uruchomić. Kierowca rozpoznawany jest na podstawie tętna i oddechu (nie wiadomo, jak sprawdzi się to w praktyce). Łączy się z pojazdem w momencie, gdy usiądzie na fotelu.

Design i wykończenia Mercedes-Benz AVTR

Fotele w pojeździe zostały obite wegańską skórą Dinamica, wyprodukowaną ze starych ubrań, flag i plastikowych butelek. Siedzenia kształtem przypominają liście, w pojeździe znajdują się także kwiatowe akcenty. Podłoga została wyłożona drewnem karrum, wytwarzanym z palm rattanowych charakteryzujących się szybkim wzrostem. Mercedes-Benz AVTR jest futurystycznie oświetlony, wrażenie robią zwłaszcza koła. Przezroczyste drzwi przypominające skrzydła owadów są otwierane do góry.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Pojazd jak wiele innych wizjonerskich projektów ma niewielkie szanse trafić do produkcji. 

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.