Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Miasta Zrównoważone 2021 – poznamy je już 11 maja!

miasta zrownowazone

Miasta Zrównoważone 2021 – poznamy je już 11 maja!

11 maja o godz. 10:00 odbędzie się w formule online Konferencja Miasta Zrównoważone. Podczas Konferencji poznamy wyniki drugiej edycji Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych. Świat OZE jest partnerem medialnym wydarzenia. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Postępujące zmiany klimatyczne uświadamiają nam wszystkim jeszcze bardziej, że konieczne jest dążenie do zrównoważonego rozwoju w miastach. Pandemia, która w ostatnim czasie ogarnęła świat, w znaczący sposób zahamowała dyskusję na temat Europejskiego Zielonego Ładu. Wydaje się jednak, że pomimo niepewności związanych z wpływem COVID-19 na gospodarkę Unia Europejska nie zmienia wizji, nie rezygnuje z ambitnych celów i chce wspierać miasta i państwa w realizowaniu celów klimatycznych.

Droga do zrównoważonego rozwoju

Konferencja Miasta Zrównoważone ma na celu pokazać, na jakim etapie na drodze do zrównoważonego rozwoju znajdują się polskie miasta. Wydarzenie promuje również zrównoważony rozwój na wszystkich płaszczyznach działania samorządów i wskazuje możliwości finansowania “zielonych inwestycji”.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Uczestnicy Konferencji będą mieli okazję jako jedni z pierwszych zapoznać się z Aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej 2030. Zaprezentuje ją wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Z kolei Paweł Mirowski, zastępca prezesa NFOŚIGW, opowie o wsparciu samorządów w ramach programów „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”.

W Konferencji wezmą udział wojewodowie, prezydenci miast, wójtowie, burmistrzowie oraz przedstawiciele miast zainteresowanych ideą wdrażania zrównoważonego rozwoju, a także architekci, urbaniści i deweloperzy.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Organizatorami Konferencji Miasta Zrównoważone jest firma Arcadis oraz Green Warsaw Conferences.

Udział w Konferencji jest bezpłatny. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do rejestracji na tej stronie. Program Konferencji jest dostępny tutaj. 

Grono ekspertów

Podczas Konferencji będziemy mieli okazję wysłuchać wykładów prelegentów, w tym:

  • prof. dr hab. Tadeusz Borys, Uniwersytet Zielonogórski, Katedra Zarządzania Środowiskiem i Gospodarką Publiczną,
  • dr hab. Małgorzata Markowska, prof. UE, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Katedra Gospodarki Regionalnej,
  • Katarzyna Kobiela, Kierownik Zespołu Środowiska, Arcadis,
  • Magdalena Polus, Starszy Specjalista ds. Środowiska, Arcadis,
  • Joanna Plaisant, Strategic Partnership and Sustainability Associate Director, Arcadis,
  • Paweł Mirowski, Zastępca Prezesa NFOŚiGW,
  • Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Wiceminister, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (TBC),
  •  Adam Struzik, Marszałek Województwa mazowieckiego,
  • dr Justyna Glusman, Dyrektorka-Koordynatorka ds. Zrównoważonego Rozwoju, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy,
  • Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Wiceprezes SARP.

Premiera Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych 2021

11 maja, podczas Konferencji Miasta Zrównoważone poznamy zwycięzców drugiej edycji Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych. Przyglądniemy się 50 największym miastom w Polsce i ocenimy je w trzech fundamentalnych obszarach zrównoważonego rozwoju: społeczeństwo, środowisko i gospodarka. Celem raportu jest porównanie, które miasta i na jakich polach radzą sobie najlepiej. Opracowanie prezentuje ponadto ciekawe i innowacyjne projekty, dzięki czemu jest swoistym katalogiem dobrych praktyk dla władz miejskich.

Grupa potencjalnych Odbiorców Rankingu jest bardzo szeroka i poza włodarzami tych miast, obejmuje także przedstawicieli społeczności lokalnej, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne oraz wszystkie inne osoby zaangażowane w sprawy lokalnego rozwoju.

Teoria i praktyka 

Ranking Polskich Miast Zrównoważonych został przygotowany przez firmę projektowo-konsultingową Arcadis we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Inspiracją dla stworzenia rankingu był raport „Arcadis Sustainable Cities Index”, który klasyfikuje 100 globalnych metropolii. Głównym założeniem twórców rankingu jest popularyzacja idei zrównoważonego rozwoju i dostarczenie włodarzom miast użytecznego narzędzia pomiaru tej koncepcji.

Ranking 2021 w wersji online będzie dostępny do pobrania w dniu jego premiery 11 maja 2021 roku, na stronie Arcadis. Raport 2018 dostępny jest na tej stronie. Więcej informacji o raporcie znajdziesz tutaj. 

Patroni wydarzenia

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC), Związek Gmin Wiejskich RP i Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP).

Patronat merytoryczny nad wydarzeniem sprawują Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB), Instytut Rozwoju Miast i Regionów (IRMiR) i Polska Izba Magazynowania Energii (PIME). 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.