Koncepcja „15-minutowego miasta” polega na poprawie jakości życia. Trzeba tworzyć infrastrukturę miejską dla mieszkańców, tak aby nie musieć pokonywać długich dystansów. Paryżanie chcą załatwiać wszystkie sprawy w odległości kwadransa pieszo lub rowerem.
Spis treści
Czym jest miasto 15-minutowe?
W mieście 15-minutowym każdy mieszkaniec może zrealizować niemal wszystkie ważne potrzeby życiowe, takie jak: praca, szkoła, zakupy, rekreacja i rozrywka w promieniu 15 minut spaceru lub jazdy rowerem od swojego miejsca zamieszkania.
W Paryżu wszystko ma być rzut beretem
Carlos Moreno, dyrektor naukowy i profesor na Uniwersytecie Paryskim uważa, że nigdy nie będzie już powrotu do życia w mieście, takim jak przed uderzeniem COVID-19.
Moreno pracuje nad koncepcją postrzeganą jako odpowiedź zarówno na kryzys klimatyczny, jaki i ograniczenie podróży i stały rozrost miast. Profesor mówi, że COVID-19 pomógł umieścić koncepcję miasta 15-minutowego w programie obszarów metropolitarnych na całym świecie, także w Paryżu.
„Wiele osób nigdy wcześniej nie odwiedzało sklepów w pobliżu swoich domów, ponieważ byli zajęci. Nie znali sąsiadów ani pobliskich parków. Pandemia sprawiła, że odkryliśmy to. Na nowo odkryliśmy lokalizację, a to poprawiło jakość życia”. – mówi Moreno.
Dlaczego jest to ważne dla klimatu?
Przemieszczanie się na mniejsze odległości pozwala na minimalizowanie potrzeby korzystania z samochodu. Oznacza to także mniejsze zużycie energii i mniej zanieczyszczeń. Efektem jest nie tylko wygoda, lecz przede wszystkim ochrona klimatu.

Wszystko w zasięgu ręki
15-minutowe miasto wymaga minimalnego przemieszczania się między mieszkaniami, biurami, restauracjami, parkami, szpitalami i miejscami kultury. Każda dzielnica powinna mieć dostęp do:
- mieszkań
- miejsc pracy
- opieki zdrowotnej
- edukacji
- relaksu
- kultury.
Czy Twoim zdaniem należy wprowadzić koncepcję 15-minutowych miast w Polsce?
źródło: youtube.com
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.