Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Miasto 15-minutowe? W Paryżu wszystko ma być rzut beretem!

Miasto 15-minutowe? W Paryżu wszystko ma być rzut beretem!

Koncepcja „15-minutowego miasta” polega na poprawie jakości życia. Trzeba tworzyć infrastrukturę miejską dla mieszkańców, tak aby nie musieć pokonywać długich dystansów. Paryżanie chcą załatwiać wszystkie sprawy w odległości kwadransa pieszo lub rowerem.

BANER MOBILEB1
Reklama

Czym jest miasto 15-minutowe?

W mieście 15-minutowym każdy mieszkaniec może zrealizować niemal wszystkie ważne potrzeby życiowe, takie jak: praca, szkoła, zakupy, rekreacja i rozrywka w promieniu 15 minut spaceru lub jazdy rowerem od swojego miejsca zamieszkania.

W Paryżu wszystko ma być rzut beretem

Carlos Moreno, dyrektor naukowy i profesor na Uniwersytecie Paryskim uważa, że nigdy nie będzie już powrotu do życia w mieście, takim jak przed uderzeniem COVID-19.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Moreno pracuje nad koncepcją postrzeganą jako odpowiedź zarówno na kryzys klimatyczny, jaki i ograniczenie podróży i stały rozrost miast. Profesor mówi, że COVID-19 pomógł umieścić koncepcję miasta 15-minutowego w programie obszarów metropolitarnych na całym świecie, także w Paryżu.

Kiedy pandemia doprowadziła do zamknięcia centra miast, pokazało to, jak ważne są więzi społeczne. Wszyscy spojrzeliśmy na nie przez inny pryzmat.

 „Wiele osób nigdy wcześniej nie odwiedzało sklepów w pobliżu swoich domów, ponieważ byli zajęci. Nie znali sąsiadów ani pobliskich parków. Pandemia sprawiła, że odkryliśmy to. Na nowo odkryliśmy lokalizację, a to poprawiło jakość życia”. – mówi Moreno.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Dlaczego jest to ważne dla klimatu?

Przemieszczanie się na mniejsze odległości pozwala na minimalizowanie potrzeby korzystania z samochodu. Oznacza to także mniejsze zużycie energii i mniej zanieczyszczeń. Efektem jest nie tylko wygoda, lecz przede wszystkim ochrona klimatu.

pexels daria shevtsova 3596711 1
Paryż ma stać się miastem 15-minutowym.

Wszystko w zasięgu ręki

15-minutowe miasto wymaga minimalnego przemieszczania się między mieszkaniami, biurami, restauracjami, parkami, szpitalami i miejscami kultury. Każda dzielnica powinna mieć dostęp do:

  • mieszkań
  • miejsc pracy
  • opieki zdrowotnej
  • edukacji
  • relaksu
  • kultury.

Czy Twoim zdaniem należy wprowadzić koncepcję 15-minutowych miast w Polsce?

źródło: youtube.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.