Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Miasto w 100% zasilane fotowoltaiką

Miasto w 100% zasilane fotowoltaiką

Miasto w 100% zasilane fotowoltaiką

Czy elektrownie słoneczne mogą całkowicie pokryć zapotrzebowanie mieszkańców na energię? Okazuje się, że to możliwe m.in. przy wsparciu magazynów energii. Gdzie znajduje się miasto w 100% zasilane fotowoltaiką?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Energia ze słońca

Dawne górnicze miasto w 100% zasilane fotowoltaiką nazywa się Jabiru i znajduje się w Australii. Zakończono w nim właśnie budowę zintegrowanej hybrydowej elektrowni słonecznej off-grid (niezależnej od sieci). Wartość projektu wyniosła 54,8 mln $. 

8 lutego 2022 roku, miasto, któremu energię dostarczały wcześniej generatory diesla wykorzystywane przy niedziałającej już kopalni uranu, pierwszy raz w 100% zasiliła energia słoneczna – poinformował James Harman, Dyrektor generalny firmy EDL odpowiedzialnej za budowę elektrowni. Jak to możliwe?

Miasto w 100% zasilane fotowoltaiką

Nowa elektrownia obejmuje farmę słoneczną o mocy 3,9 MW i system magazynowania energii z baterii o mocy 3 MW/5 MWh.

W ciągu dnia elektrownia hybrydowa czerpie 100% energii z farmy słonecznej o mocy 3,9 MW, aby zaopatrywać Jabiru – wieczorem uruchamia się bateria 3 MW/5 MWh – powiedział Harman z EDL.

W razie, gdyby pogoda zawiodła, system wesprze 4,5 MW mocy z silników diesla zasilanych olejem napędowym. Diesel nie jest już jednak, jak wcześniej, głównym źródłem prądu. Cała elektrownia o mocy 11,4 MW zastąpiła poprzednie źródło energii elektrycznej oparte w całości na oleju napędowym. To duży krok w stronę stabilnej, niezawodnej i niskoemisyjnej energii dla Jabiru, które, chociaż niewielkie (populacja w 2016 roku wynosiła 1,081 mieszkańców) ma duże ambicje.

– Hybrydowa elektrownia odnawialna Jabiru zapewnia teraz miastu stabilną, niezawodną energię, która jest co najmniej w 50% odnawialna w perspektywie długoterminowej, umożliwiając społeczności realizację ich wizji bycia ekologicznie zrównoważonym centrum turystycznym i kulturalnym dla regionu – dodaje Harman.

polozenie jabiru na mapie swiata
Położenie Jabiru na mapie świata, źródło: Google Maps

Michael Gunne, Premier Terytorium Północnego, czyli australijskiego stanu, w którym znajduje się miejscowość, nazwał uruchomienie elektrowni „kamieniem milowym” dla regionu.

– Jabiru stało się pierwszym miastem Terytorium, które przez jeden dzień było w 100%  zasilane energią słoneczną – powiedział Gunner, dodając, że elektrownia wykorzystująca energię odnawialną zapewni „lepsze i bardziej niezawodne usługi”.

Osiągnięcie wpisuje się w zamierzenia Terytorium Północnego, którego rzad postawił sobie za cel osiągnięcie 50% energii odnawialnej w mixie energetycznym do 2030 roku. Miasto w 100% zasilane fotowoltaiką to już drugie tego typu na kontynencie po Onslow w Australii Zachodniej. 

Chcesz wiedzieć więcej o dekarbonizacji w Australii? Zobacz artykuł:

źródło: edlenergy.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.