Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mikroinwerter – dlaczego jest gwarantem bezpiecznej instalacji fotowoltaicznej?

Stilo energy

Mikroinwerter – dlaczego jest gwarantem bezpiecznej instalacji fotowoltaicznej?

Każdy instalowany na dachu system fotowoltaiczny składa się z kilku podstawowych elementów – paneli, konstrukcji wsporczej, okablowania oraz falownika. Ten ostatni element jest „sercem” instalacji. Często można spotkać się też z określeniem mikrofalownik lub mikroinwerter – co kryje się pod tą nazwą? Czym różni się mikrofalownik od falownika? Wyjaśniamy!

Wbrew pozorom istotną części instalacji fotowoltaicznej jest falownik, a nie tylko panele fotowoltaiczne. Dlaczego? Od jego funkcjonowania zależy poprawne działania systemu zamontowanego np. na dachu domu. Jeśli nie zostanie odpowiednio dobrany do instalacji fotowoltaicznej, może być źródłem awarii. Przed inwestycją we własne źródło energii warto wiedzieć czym jest falownik, inaczej zwany inwerterem. Jego zadaniem jest przetworzenie prądu stałego na prąd zmienny o napięciu 230 V niezbędny do zasilenia urządzeń. Co więcej, z jego pomocą możemy monitorować funkcjonowanie instalacji za pomocą np. aplikacji w telefonie. Istnieje wiele rodzajów inwerterów – można wyróżnić popularny falownik centralny, który jest umiejscowiony w osobnym pomieszczeniu, oraz mikrofalownik, który jest instalowany bezpośrednio przy modułach fotowoltaicznych. Ten ostatni najczęściej pojawia się w kontekście bezpieczeństwa funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej. Dlaczego? Wyjaśniamy zasady funkcjonowania mikroinwerterów.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Mikrofalownik – jak działa?

O ile dziś w Polsce powszechnie stosuje się w instalacjach fotowoltaicznych falowniki stringowy, czasami rozbudowane o optymalizatory, to mikroinwertery są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym na zachodnich rynkach (np. w Niemczech) lub w Australii czy Kanadzie. Na rynku polskim są także dostępne – oferuje je firma instalacyjna Stilo Energy – mikrofalowniki są już stałym elementem oferowanych przez tę firmę systemów fotowoltaicznych.

Jak działa mikrofalownik? W przeciwieństwie do falownika centralnego jest montowany bezpośrednio przy instalacji na dachu, łącząc maksymalni 4 moduły w grupę, jednak zachowując osobne wejścia MPPT. Urządzenia są mniejsze niż karta papieru A4 i ważą niecałe 4,5 kg. Dzięki wykorzystaniu mikroinwerterów wszystkie moduły wykorzystane w instalacji działają niezależnie od siebie. Z racji tego, że każdy moduł działa niezależnie, w przypadku awarii jednego z nich lub chwilowego zacienienia, pozostała cześć instalacji działa bez problemów. Przy zastosowaniu falownika centralnego wydajność modułów spada w całej instalacji. Mikroinwertery sprawdzają się więc doskonale w przypadku zabrudzeń (np. kurz, ptasie odchody) lub zacienienia (na pracę modułu wpływa nawet cień rzucany przez komin lub sąsiednią, małą antenę). Mikrofalownik daje także elastyczność w rozbudowie instalacji – wystarczy dodać odpowiednią ilość paneli, bez zbędnych kosztów powstałych w wyniku wymiany falownika centralnego.

Mikrofalownik – gwarantuje bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Decydując się na instalację fotowoltaiczną nie powinno się kierować tylko kosztami i wydajnością systemu. Nie zapominajmy o bezpieczeństwie przeciwpożarowym – panele fotowoltaiczne pomimo oferowania wielu korzyści pozostają w dalszym ciągu instalacją elektryczną zamontowaną na dachu domu. Co do zasady prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna nie zagraża bezpieczeństwu, jednak warto postawić na kilka rozwiązań, które minimalizują te ryzyko. Tą gwarancję dają właśnie mikrofalowniki. Trzeba wiedzieć, że po ich zainstalowaniu napięcie w obrębie instalacji nie przekracza 60 V DC, w przypadku tradycyjnych falowników dochodzi do poziomu 1000 V! Im mniejsze napięcie w instalacji, tym zwiększa się bezpieczeństwo. Uszkodzony kabel lub luźne połączenie elektryczne może spowodować awarię łuku DC.

Warto wiedzieć też, że w przypadku pożaru, który wystąpi w domu strażacy będą mogli bezpiecznie przystąpić do akcji gaśniczej poprzez wyłączenie głównego zasilania budynku, jeśli są zainstalowane mikrofalowniki. Przy dużym napięciu czasami rezygnuje się z działań gaśniczych ze względu na ryzyko porażenia prądem.

Tych kilka argumentów powinno skłonić potencjalnego inwestora w Polsce do postawienia na instalację systemu fotowoltaicznego opartego o mikrofalowniki, co jest już za granicą standardem. Stilo Energy jest oficjalnym partnerem firmy APsystems w Polsce oraz głównym dystrybutorem produktów, w tym mikrofalowników. Polski instalator oferuje 10 lat gwarancji producenta z możliwością przedłużenia nawet do 20 lat. Poszukując idealnego rozwiązania dla domu – postaw na mikroinwertery. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.