Ministerstwo Energii: Polska Strategia Energetyczna może się jeszcze zmienić

Nie ucichły jeszcze głosy krytyki i komentarze przedstawionej niedawno nowej Strategii Energetycznej dla Polski, a już minister energii zapowiada możliwość jej zmian. Jak mówi szef tego resortu, Krzysztof Tchórzewski, cytowany przez BizesAlert.pl, ME nie wyklucza rewizji polityki w przyszłości.

Jak wskazuje minister, nasz kraj powinien postawić na wiatraki off-shore i wycofać się z rozwoju lądowych instalacji tego typu. Przyczyn takiego podejścia jest wiele – Tchórzewski wskazuje w rozmowie z portalem na: większą zawodność systemów on-shore oraz opór społeczny dotyczący budowy lądowych instalacji wiatrowych.

Minister powołuje się na wyniki konsultacji społecznych: „Z rozmowy ze społecznościami lokalnymi wynika, że nie ma przyzwolenia. (…) Traktujemy ten trend jako coś trwałego”. Dlatego dofinansowania i wsparcie państwa powinno się skupić na sektorze off-shore. Instalacje na lądzie mają działać na zasadach rynkowych.

Z drugiej strony, minister zapewnia, że „jeśli zmieni się nastrój w Polsce”, to może dojść do rewizji tej strategii. Póki co jednak coraz trudniej będzie budować farmy wiatrowe na lądzie.

Z punktu widzenia naszych zobowiązań klimatycznych to nie jest tak, że wszyscy w Unii Europejskiej są przeciwnikami energetyki jądrowej, ani wszyscy nie są zwolennikami budowy siłowni wiatrowych na lądzie. Wszystko budzi napięcia społeczne. Chcemy doprowadzić, aby był lepszy lub gorszy kompromis w tej sprawie. Konsultacje społeczne mogą dużo zmienić. To, co przedstawiliśmy, to zbitka opinii”, wyjaśnia łamach BizesAlert.pl.

źródło: biznesalert.pl, wnp.pl