Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ministerstwo Energii wyznaczyło „Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych”

Ministerstwo Energii wyznaczyło „Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych”

Ministerstwo Energii zaprezentowało wczoraj dokument pt. „Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych” (KRIE). Dokument ma być swoistą mapą drogową dla rozwoju polskich innowacji energetycznych.

Reklama

Nowe modele regulacyjne i biznesowe powodują erozję tradycyjnego sposobu funkcjonowania przedsiębiorstw energetycznych. Dlatego, odpowiadając na ewidentne globalne przyśpieszenie zmian w obszarze energii, Ministerstwo Energii przygotowało dokument pt. Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych – czytamy we wstępie dokumentu.

Sektor energii w Polsce i na świecie stoi dziś przed ogromnymi wyzwaniami. Kluczową rolę w jego rozwoju odegrają innowacyjne technologie i rozwiązania. Dlatego szukamy odmiennych od dotychczasowych modeli działania powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski 16 maja 2017 r. podczas prezentacji przygotowanego przez ME dokumentu pt. „Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych” (KRIE).

Dzięki rozwiązaniom, które dziś przedstawiamy, chcemy wzmocnić konkurencyjność polskiej energetyki. Zamierzamy to osiągnąć m.in poprzez wykorzystanie rodzimych innowacji dla rozwoju przemysłowego, zmniejszenie jednostkowego zużycia energii i surowców oraz synergię w działaniu przedsiębiorstw, instytucji publicznych i nauki – ocenił szef ME.

Naszym celem jest także zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw energetycznych, podniesienie bezpieczeństwa energetycznego Polski – podkreślał z kolei wiceminister Michał Kurtyka, który przedstawił dokument.

Zaznaczył, że celem zaprezentowanych rozwiązań jest pobudzenie innowacji i nakierowanie działań na kluczowe i najbardziej produktywne obszary sektora przy jednoczesnym zwiększeniu rodzimego potencjału technologicznego i przemysłowego.

Zdaniem wiceministra kryterium oceny podjęcia innowacji w energetyce powinna być możliwość uzyskania zaawansowanych technologicznie produktów i usług. Te z kolei gwarantują ciągłość procesu i wymuszają myślenie o innowacyjności jako o naturalnym i koniecznym elemencie zmian w sektorze.

Podsekretarz stanu w ME zauważył, że KRIE w sposób kompleksowy opisują optymalny model rozwoju innowacji w Polsce. – Myślimy o tym obszarze zarówno od strony technologii, procesów, źródeł i modeli finansowania jak i implementacji nowych rozwiązań – mówił. Dokument zawiera też listę wskaźników związanych z innowacjami i rozwojem nowych modeli biznesowych – dodał.

Pełny dokument przeczytasz tutaj.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.