Ministerstwo Rozwoju: wiatraki 500 metrów od zabudowań?

Ministerstwo Rozwoju: wiatraki 500 metrów od zabudowań?

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło nowy pomysł związany z rozluźnieniem obowiązującej zasady 10H, która uniemożliwiła rozwój sektora wiatrowego w energetyce. Wicedyrektor departamentu gospodarki niskoemisyjnej, Przemysław Hofman wspomniał o określeniu bezwzględnej minimalnej odległości. 

Potrzeba zniesienia zasady 10H

Zasada 10H zaczęła obowiązywać za sprawą ustawy odległościowej z 2016 roku. Na jej mocy nowa turbina wiatrowa może powstać tylko na obszarze bez zabudowań mieszkalnych, w promieniu dziesięciokrotności wysokości swojego masztu. Regularnie od początku roku, resort Jadwigi Emilewicz zapowiada pojawienie się projektu nowelizacji, która rozluźnia tę surową zasadę. 

Zapowiedzi na konferencji PSEW

Podczas trwającej w Serocku konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Przemysław Hofman przedstawił najnowszą propozycję deregulacji 10H. Choć zasada nadal ma obowiązywać, to gmina będzie mogła zezwolić na budowę elektrowni na mniejszym dystansie, ale nie bliżej niż 500 metrów.

Bezwzględna minimalna odległość 500 m

Wicedyrektor wyjaśnił, że instalacje wiatrowe będą mogły być lokowane na mocy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, obejmującego przestrzeń w zasięgu 10H. Wiatrak będzie mógł powstać bliżej domostw, jeśli taka możliwość zostanie zaopiniowana w prognozie oddziaływania na środowisko. 

Odległość 500 metrów będzie także obowiązywała w przypadku chęci wybudowania domu w sąsiedztwie do turbiny. Wicedyrektor departamentu gospodarki niskoemisyjnej MR uzasadnił, że promień ten wynika z badań naukowych o normach hałasu.

Projekt przedstawiony opinii publicznej

Dodatkowo, gminy będą też zobowiązane do przeprowadzenia szerokiej kampanii informacyjnej do swoich mieszkańców, aby wiedzieli o planach budowy farmy wiatrowej. W związku z tym, przewiduje się wydłużenie czasu na zebranie opinii i przeprowadzenie dyskusji publicznych.

Hofman zapowiedział, że Ministerstwo Rozwoju liczy na uruchomienie procesu legislacyjnego jesienią. 

źródło: energetyka24.com, PAP

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.