Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Młodzieńczy bunt czworonogów? Naukowcy zbadali zjawisko

Młodzieńczy bunt czworonogów? Naukowcy zbadali zjawisko

W naszej podświadomości utrwalił się obraz oddanego, wiernego czworonoga o niezwykłej inteligencji, ale posiadacze psów doskonale zdają sobie sprawę, że w rzeczywistości ich merdającym ogonami przyjaciołom bliżej jest niekiedy do niesfornego Marleya niż do Komisarza Alexa czy legendarnego Hachiko. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ale bardzo możliwe istnieje na to naukowe wyjaśnienie. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Badania opublikowane na łamach czasopisma naukowego ​Biology Letters ​są dowodem na to, że pies ma z człowiekiem więcej wspólnego, niż przypuszczano dotychczas. 

Okazało się bowiem, że psy podobnie jak kiedyś każdy z nas przechodzą okres młodzieńczego buntu. Co ciekawe na tym podobieństwa się nie kończą, bo brytyjscy naukowcy odkryli także, że wiek, w którym pies będzie wykazywał objawy buntu, jest ściśle związany z tym jak silna jest jego więź z właścicielem. 

Bunt na podobnych zasadach 

Podobny mechanizm można zaobserwować u ludzi. Dojrzewanie może zaczynać się u nas odpowiednio wcześniej lub później. Według psychologów bezpośredni wpływ na to, kiedy rozpocznie się u nastolatka okres dojrzewania jest zależny między innymi od stabilności jego relacji z tymi, którzy sprawują nad nim opiekę. 

Całe badanie było dość czasochłonne, ale pozwoliło naukowcom określić, przybliżony czas w, którym psy przechodzą problematyczną fazę. Związane z nią nieposłuszeństwo bądź osowiałość daje o sobie znać zazwyczaj w 5 lub 8 miesiącu życia psa. 

Nowy argument w dyskusji z kociarzami? 

I w tym miejscu miłośnicy psów mogą w końcu “odgryźć” się kociarzom, którzy za jeden z dowodów na wyższość intelektualną kotów nad psami podają bardzo często niechęć tych pierwszych do wykonywania poleceń. 

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcom udało się stwierdzić, że w okresie buntu, psy świadomie ignorują polecenia swoich właścicieli. 

Być może jest to próba sił albo zwykły brak chęci na podejmowanie interakcji z człowiekiem. W każdym razie jest to dowód na to, że psy również mogą dać wyraz swojej niezależności. 

Co prawda inaczej niż w przypadku kotów, ten bunt z czasem przemija. 

Chociaż badanie wydaje się być zabawną ciekawostką, jest ono bardzo ważne dla wszystkich tych, którzy z psami pracują bądź zajmują się ich szkoleniem i tresurą. 

Źródło: ​https://www.national-geographic.pl/ 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.