Mongolia planuje zwiększyć w tym roku eksport węgla do Chin o nawet jedną piątą. Rezerwy węgla mają zostać wykorzystane do produkcji paliwa przyszłości – wodoru.
Mongolia zacieśnia relacje z Chinami i zwiększa eksport węgla
Premier Mongolii Oyun-Erdene Luvsannamsrain przekazał, że kraj zwiększy eksport stali i paliw energetycznych (w tym węgla) do 100 milionów ton w 2025 roku. Eksport węgla do Chin ma zacieśnić więzi energetyczne z sąsiednim krajem, który nabywa od Mongolii coraz więcej węgla. Współpraca będzie opierać się na niedawnym porozumieniu między Chinami a Mongolią w celu utworzenia nowego transgranicznego połączenia kolejowego. Rozwiązanie to pozwoli zwiększyć przepustowość o 30 ton.
Jak wskazuje premier Oyun-Erdene Luvsannamsrain, nowe połączenie kolejowe uzupełni dotychczasową flotę i pozwoli zwiększyć zdolność eksportową mongolskiego węgla do Chin do 165 miliona ton. W ubiegłym roku eksport węgla do Chin wyniósł 84 milionów ton.
– Mongolia ma ogromne terytorium zdolne do produkcji energii. Możemy sprzedawać energię Chinom, a także innym azjatyckim supermocarstwom – mówi premier Mongolii Oyun-Erdene Luvsannamsrain.
Węgiel pomoże w produkcji wodoru
Zacieśnienie relacji między tymi dwoma państwami przejawi się również w zakresie zielonej energii. Premier Mongolii wyraził zainteresowanie współpracą z Chinami i innymi państwami w sektorach energetycznych, obejmujących wytwarzanie zielonej energii, produkcji wodoru i przesyłu gazu ziemnego. Rząd Mongolii opowiada się również za rozmowami z Chinami i Rosją na temat projektu rurociągu Siła Syberii 2.
Rezerwy mongolskiego węgla mają zostać wykorzystane w produkcji wodoru, który może mieć kluczowe znaczenie dla ciężkiego przemysłu, stając się paliwem przyszłości. Premier ujawnia również, że Mongolia prowadzi rozmowy z państwami Bliskiego Wschodu na temat możliwego eksportu wodoru do tych państw.
Mongolia może stać się czwartą potęgą górniczą świata po Chinach, Indiach i Indonezji. Imponujące wyniki mongolskiej gospodarki to przede wszystkim skutek zwiększonego wydobycia i eksportu węgla. W 2023 roku wartość eksportu węgla wyniosła 8,8 miliarda dolarów, czyli ponad połowę całkowitych przychodów kraju z eksportu. Według wielu ekspertów, Mongolia najprawdopodobniej posiada największe na świecie zasoby węgla kamiennego, które zalegają pod stepami i w znacznej odległości od zbiorników wodnych i rzek, przez co nie powodują szkód górniczych i hydrologicznych.
Zobacz również: Rewolucyjne odkrycie: gigantyczne zasoby wodoru pod ziemią
Źródło: Mining Technology, Bloomberg, wnp.pl
Fot: Canva
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.