Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Morze Bałtyckie – tajemnica, natura i życie

morze baltyckie

Morze Bałtyckie – tajemnica, natura i życie

Chociaż 17 marca znany jest głównie jako Dzień Świętego Patryka, to dzisiaj swoje święto obchodzi również morze. Najbliższe nam Morze Bałtyckie jest jednym z najmłodszych na świecie. Powstało ok. 10 tys. lat temu z wód topniejącego lodowca. W ten szczególny dzień przedstawiamy legendy i ciekawostki związane z Bałtykiem.

Reklama

Starosłowiańska nazwa

Nazwa Morza Bałtyckiego pochodzi od starosłowiańskiego wyrazu “blato”, oznaczającego słoną wodę. Jednak w innych językach Bałtyk nazywany jest Morzem Wschodnim. Niemcy nazywają je Ostsee, Holendrzy Oostzee, a Szwedzi Östersjön. Z kolei dla Estończyków Bałtyk to Läänemeri, czyli Morze Zachodnie. 

Słone czy słodkie?

Bałtyk, pomimo pierwotnej nazwy, jest najsłabiej zasolonym morzem na świecie. Jego średnie zasolenie wynosi zaledwie ok. 7 PSU. Oznacza to, że w litrze bałtyckiej wody znajduje się średnio 7g soli. Dla porównania, średnie PSU dla morskich wód światowych wynosi 35. Natomiast słodka woda trafia do Bałtyku z dopływów ok. 250 rzek. 

Słyszałeś o tych rybach?

Morze Bałtyckie jest domem dla wielu roślin i zwierząt. Wśród fal Bałtyku znajdziemy ryby, o których słyszeli tylko prawdziwi miłośnicy fauny morskiej. Do najmniej znanych należą: kur diabeł, lisica, tasza, iglicznia, wężynka czy tobiasz. 

Najmniejsza wyspa na świecie

Na Bałtyku położona jest najmniejsza wyspa na świecie – Märket, należąca do archipelagu Wysp Alandzkich. Jej powierzchnia wynosi zaledwie 0,03 km kw. Wyspa nie jest obecnie zamieszkana i  należy do dwóch państw – Finlandii i Szwecji.

Legenda o Juracie i Kastytisie

Skąd w wodach Bałtyku tyle bursztynu? To łzy bogini Juraty, najstarszej z syren, która opłakuje swojego ukochanego, rybaka Kastytisa. Biedak zginął z rąk boga Perkuna, gdy ten dowiedział się o miłości bogini do śmiertelnika. Podobno do tej pory podczas sztormu można usłyszeć jej zawodzący głos… 

Źródło: wwf.pl, wyborcza.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.