Morze Karaibskie jest pełne odpadów

Zanieczyszczenie wód jest problemem globalnym, od którego żadne z państw nie jest w stanie się odciąć. Wszystkie strumyki i małe cieki wodne wpływają do rzek, które na koniec spływają do morza; podobny los staje się udziałem ogromnych ilości śmieci wrzucanych do płynących wód. Bardzo często nie można jednoznacznie skategoryzować tego typu odpadów. Wśród nich znajdują się bowiem tony plastikowych oraz szklanych butelek, wiele reklamówek foliowych oraz odpady innego rodzaju. Mało kto ma świadomość skali problemu, dopóki nie zobaczy go na własne oczy. Niepowtarzalna okazja ku temu istnieje na Morzu Karaibskim, niedaleko wybrzeży Hondurasu.

To właśnie w tamtym rejonie znajduje się fragment Morza Karaibskiego, który można uznać za jeden z najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Odkryty został przypadkiem przez grupę nurków, którzy chcieli zanurzyć się w wodzie i rozwijać swoją pasję. Kiedy podczas lotu helikopterem zauważyli ogrom zanieczyszczeń, nie mieli na tyle odwagi, aby zrealizować to, co sobie wcześniej zaplanowali. Gdy zrobione przez nich zdjęcia trafiły do sieci, niemal natychmiast zostały określone jako symbol niszczycielskiej działalności człowieka.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Fotografka Caroline Power zdecydowała się wyruszyć w to miejsce, aby zrobić zdjęcia pod wodą. Po zapoznaniu się z sytuacją powiedziała, że obszar pokryty odpadami jest tak duży, że trudno go w jakikolwiek sposób oszacować, ponieważ sięga on po horyzont. Najprawdopodobniej do takiego stanu rzeczy przyczyniły się obfite opady deszczu, które wystąpiły w Gwatemali i kilkanaście miesięcy temu spowodowały powódź, choć to tylko jedna z możliwych hipotez.

Pomyśl o swojej codziennej rutynie. W jaki sposób zamówiłeś swój ostatni posiłek? W jaki sposób podano ci zamówienie z ulicznej budki? Prawdopodobnie było włożone w styropianowe pudełko razem z plastikowymi sztućcami, a następnie włożone do plastikowej torby. Czy nadal używasz plastikowych worków na śmieci? Toreb z zapięciem? Plastikowej folii? Butelek z tworzywa sztucznego? Czy w sklepie wkładasz swoje warzywa i owoce do plastikowej torby? Przez jeden tydzień segreguj organiczne odpady od tych, które nadają się do recyklingu i trzymaj je przez jeden tydzień. Będziesz oburzony, gdy uświadomisz sobie, jak wiele jednorazowych przedmiotów używasz – z takim apelem zwraca się Caroline Power, autorka przerażających zdjęć.