Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Na dachach kolejnych krakowskich biurowców pojawiły się pszczoły

pasieka kraków

Na dachach kolejnych krakowskich biurowców pojawiły się pszczoły

Projekt zasiedlania dachów budynków ulami z pszczołami cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jednym z miast, które kwateruje na swym terenie pszczoły, jest Kraków. 12 lipca bieżącego roku minął rok, od kiedy miasto w ramach projektu Pasieka Kraków postawiło na dachu jednego z budynków pierwszą pszczelą siedzibę.

Reklama

Obecnie na dachach dziewięciu krakowskich instytucji znajdują się pasieki. Początkowo akcja objęła swoim zasięgiem pięć lokalizacji, wśród których znalazły się dachy: Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej oraz przy Alei Powstania Warszawskiego, Nowohuckiego Centrum Kultury, Domu Erazma oraz Zarządu Budynków Komunalnych.

Niedawno do powyższej listy miejsc przyjaznych pszczelim lokatorom dołączyły także takie instytucje, jak Galeria Kazimierz oraz Bronowice Business Center. Ule umiejscowiono także poza dachami, na terenach Błoń Mogilskich oraz na łące nieopodal Ekospalarni.

„Z myślą o krakowianach szukaliśmy w mieście takich miejsc, gdzie ule mogłyby stać na ziemi, skąd byłyby nie tylko widoczne, ale żeby można było także pod okiem pszczelarzy do nich zaglądać i obserwować pracujące pszczoły”, podkreśliła Violetta Bratuń, cytowana przez portal krakow.pl koordynatorka projektu Pasieka Kraków.

Przedstawiciele akcji podkreślają, że pszczoły cieszą się sympatią krakowian. Z myślą o najmłodszych organizowane są specjalne warsztaty edukacyjne dotyczące pszczelarstwa, a starsi chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat latających mieszkańców za pomocą mediów społecznościowych, w których można śledzić bieżące funkcjonowanie krakowskich uli.

Warto także podkreślić, że na terenie Krakowa zarejestrowanych jest blisko 300 pszczelarzy, którzy zakładają swoje pasieki także na terenie miasta. Projekt Pasieka Kraków może się także poszczycić kolejnym rokiem współpracy z Zrzeszeniem Pszczelarzy Krakowskich.

Codzienne życie i pracę pszczół zamieszkałych nieopodal Ekospalarni można podglądać online dzięki kamerze internetowej, która transmituje na żywo obraz przy ulach.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.