Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Na Lubelszczyźnie pojawiły się nowe przypadki wścieklizny. Czy jest zagrożeniem dla ludzi?

Na Lubelszczyźnie pojawiły się nowe przypadki wścieklizny. Czy jest zagrożeniem dla ludzi?

Na Lubelszczyźnie znaleziono kolejne zwierzę chore na wściekliznę. To już ósmy przypadek w tym roku. Główny Lekarz Weterynarii radzi, aby zachować wszelkie środki ostrożności i  wyprowadzać psy na spacer jedynie w znanych i strzeżonych miejscach.

Reklama

Już 8 przypadków 

Kilkanaście gmin na Zamojszczyźnie zostało uznanych za obszar zagrożony wścieklizną. Kolejne ogniwa choroby pojawiły się na Lubelszczyźnie, gdzie znaleziono martwego lisa z oznakami choroby. Jest to ósmy przypadek zachorowania w tym roku. 

Pierwsze zachorowanie dotyczyło lisa, którego truchło znaleziono w gminie Krynica. Drugi przypadek dotyczył jenota, na którego trafiono w gminie Telatyn. Odnotowano również przypadek zachorowania u kota. 

Zgodnie z decyzją Wojewody Lubelskiego, zarówno powiat tomaszowski, jak i kilka gmin w powiecie zamojskim i hrubieszowskim to obszary objęte zagrożeniem wścieklizną. Służby weterynaryjne podjęły tam działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się choroby. Zabronione jest organizowanie targów, wystaw i konkursów z udziałem kotów i psów. 

Pilnuj psa i kota

W związku z pojawieniem się przypadków zachorowań Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że szczepieniu na wściekliznę podlegają wszystkie psy powyżej 3 miesiąca życia. 

Lokalne służby apelują również o rozwagę przy wyprowadzaniu czworonogów na spacer – najlepiej robić to na bezpiecznym, ogrodzonym terenie.

Do zakażenia wścieklizną może łatwo dojść, np. poprzez kontakt ze skórą lub błoną śluzową zakażonego zwierzęcia. U psów pierwsze objawy choroby zazwyczaj pojawiają się już po kilku dniach. Należą do nich: ślinotok, brak apetytu, podniecenie, przeczulica, wokalizacja, agresja, drgawki i nadpobudliwość. Niestety, większośc przypadków zachorowań kończy się śmiercią. 

Ludzie też są zagrożeni? 

U człowieka po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego występują objawy podobne do towarzyszących zapaleniu mózgu, czyli: nudności, pobudzenie, śpiączka i bóle głowy. Jednym z pierwszych objawów jest również niemożność spożycia płynów (wodowstręt). 

W przypadku ugryzienia przez psa, u którego podejrzewamy wściekliznę, należy odkazić ranę za pomocą środków antyseptycznych, opatrzyć ją i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Okres wylęgania się wścieklizny trwa zazwyczaj od 4 do 12 tygodni, ale najważniejsze, aby zacząć stosować przepisaną przez lekarza antybiotykoterapię już w początkowym stadium choroby. 

Zobacz też: Pasikoniki mogą pomóc w wyżywieniu ludzi 

Źródła: wp.pl, tygodnikzamojski.pl, fakt.pl 

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.