Czyste powietrze

Na Śląsku złożono ponad 9 tys. wniosków w programie Czyste Powietrze

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – Tomasz Bednarek, poinformował, że w województwie śląskim przyjęto ponad 9 tys. wniosków do programu Czyste Powietrze, z których fundusz rozpatrzył już połowę.

150 mln złotych na modernizację budynków na Śląsku

Liczba złożonych wniosków w województwie śląskim jest największa w skali kraju. Po rozpatrzeniu ponad 4,5 tys., fundusz oszacował, że na modernizację budynków jednorodzinnych w ramach programu Czyste Powietrze powinien przeznaczyć 150 mln złotych. Rządowa propozycja poprawy efektywności energetycznej ma potrwać 10 lat. Na realizację celu zmniejszenia emisji pyłów i zanieczyszczeń do atmosfery ma zostać przeznaczone ponad 100 mld złotych.

Samorządy mogą przyjmować wnioski o dofinansowanie

https://swiatoze.pl/zmiany-w-programie-czyste-powietrze/

Samorządy mają możliwość przyjmowania wniosków i przeprowadzania ich wstępnej weryfikacji w celu ułatwienia realizacji Programu Czyste Powietrze. Tomasz Bednarek zauważył, że dzięki punktom w gminach WFOŚiGW może uniknąć rozpatrywania błędnie wypełnionych wniosków. – Fundusz ma 90 dni na rozpatrzenie. Borykamy się z jakością złożonych wniosków. Ponad 90 proc. z nich wymaga korekt. Jeśli poprawki będą wprowadzane na miejscu w gminach, to pozwoli to znacząco skrócić czas rozpatrywania – wyjaśnił.

15 gmin zdecydowało się podpisać porozumienie z WFOŚiGW w Katowicach

W ubiegłym tygodniu prezes Bednarek podpisał porozumienie z burmistrzem Skoczowa na Śląsku Cieszyńskim – Mirosławem Sitką. Celem umowy jest umożliwienie mieszkańcom składania wniosków. – Wniosków nie jest jednak tak wiele, jak mogłoby być. Dlatego chcemy mieszkańcom to ułatwić. Liczymy też, że dzięki temu szybciej otrzymają fundusze – zaznaczył burmistrz Skoczowa. Mirosław Sitko zwrócił uwagę, że już 150 mieszkańców zdecydowało się na wymianę kotłów dzięki samorządowym dopłatom, które wynosiły około 2 mln złotych.

Tomasz Bednarek powiedział, że w Śląskiem już 15 gmin zdecydowało się zawrzeć porozumienie z funduszem, a pierwsze punkty zostaną uruchomione z początkiem sierpnia.

5 comments
  1. Ja już dostałam z programu nowiutki kocioł pelletowy i jestem bardzo zadowolona , wszystko działa jak trzeba , teraz namawiam swoich bliskich do wymiany bo naprawdę warto !

  2. Czy Częstochowa, Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec to też Śląsk? NIE. Kto pisze takie bzdury? To jest tylko województwo śląskie! Już nie mówię o tym że prawidłowo powinno sie mówić na tereny Gliwic, Raciborza i Opola GÓRNY ŚLĄSK

  3. Jak udało się Pani zdobyć dofinansowanie na piec peletowy? Kiedy składałam wniosek o piec peletowy, powiedziano mi że muszę dostarczyć zaświadczenie z Gazów, że nie podciągną nitki gazowej do działki na której stoi dom. Ale Gazy chętnie podciągną nam gaz za 5000 zł – okazuje się że dostalibyśmy dofinansowanie na piec gazowy, jak również na przyłącz gazu. Ale nie na piec peletowy.

  4. Wiecie co… tak sobie czytam i czytam… ale najwiecej i tak ludzie powiedzą, a raczej podpowiedzą:) dlatego ja najpierw zdobyłam sporo informacji na temat kotłów, ich efektywności pracy, emisji spalin, paliwa itd. Po opiniach wybrałam. Złożyłam wniosek w gminie o czekam na odpowiedz 🙂 co by nie było będę palić za jakiś czas ekologicznie!

  5. ja swój wniosek złożyłam tylko dzięki ludziom z czystepowietrze eu , sama jak zaczęłam czytać te procedury, obostrzenia.. głupia się robiłam, chciałam wszystko rzucić w ch… ale na szczęście poprowadzili mnie za rączkę przez cały proces 😀 mam już i ja kocioł na pellet (Pani Katarzyno na moim końcu świata nie było możliwości przyłącza gazu i całe szczęście, jakoś nie mam zaufania do gazu)

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Płoną lasy Amazonii, Rosji i Hiszpanii. To efekt ludzkich działań i suszy

Płonący las deszczowy Amazonii można zaobserwować z kosmosu, rosyjskich torfowisk może się nie dać ugasić, a ogień na Gran Canarii strawił już ponad 10 tys. hektarów obszaru zalesionego oraz łąk. Bilans jest tragiczny. Obserwatorzy wskazują, że w porównaniu z tą samą porą rok temu nastąpił wzrost liczby pożarów o 84%.