Czyste powietrze

Na Śląsku złożono ponad 9 tys. wniosków w programie Czyste Powietrze

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – Tomasz Bednarek, poinformował, że w województwie śląskim przyjęto ponad 9 tys. wniosków do programu Czyste Powietrze, z których fundusz rozpatrzył już połowę.

150 mln złotych na modernizację budynków na Śląsku

Liczba złożonych wniosków w województwie śląskim jest największa w skali kraju. Po rozpatrzeniu ponad 4,5 tys., fundusz oszacował, że na modernizację budynków jednorodzinnych w ramach programu Czyste Powietrze powinien przeznaczyć 150 mln złotych. Rządowa propozycja poprawy efektywności energetycznej ma potrwać 10 lat. Na realizację celu zmniejszenia emisji pyłów i zanieczyszczeń do atmosfery ma zostać przeznaczone ponad 100 mld złotych.

Samorządy mogą przyjmować wnioski o dofinansowanie

https://swiatoze.pl/zmiany-w-programie-czyste-powietrze/

Samorządy mają możliwość przyjmowania wniosków i przeprowadzania ich wstępnej weryfikacji w celu ułatwienia realizacji Programu Czyste Powietrze. Tomasz Bednarek zauważył, że dzięki punktom w gminach WFOŚiGW może uniknąć rozpatrywania błędnie wypełnionych wniosków. – Fundusz ma 90 dni na rozpatrzenie. Borykamy się z jakością złożonych wniosków. Ponad 90 proc. z nich wymaga korekt. Jeśli poprawki będą wprowadzane na miejscu w gminach, to pozwoli to znacząco skrócić czas rozpatrywania – wyjaśnił.

15 gmin zdecydowało się podpisać porozumienie z WFOŚiGW w Katowicach

W ubiegłym tygodniu prezes Bednarek podpisał porozumienie z burmistrzem Skoczowa na Śląsku Cieszyńskim – Mirosławem Sitką. Celem umowy jest umożliwienie mieszkańcom składania wniosków. – Wniosków nie jest jednak tak wiele, jak mogłoby być. Dlatego chcemy mieszkańcom to ułatwić. Liczymy też, że dzięki temu szybciej otrzymają fundusze – zaznaczył burmistrz Skoczowa. Mirosław Sitko zwrócił uwagę, że już 150 mieszkańców zdecydowało się na wymianę kotłów dzięki samorządowym dopłatom, które wynosiły około 2 mln złotych.

Tomasz Bednarek powiedział, że w Śląskiem już 15 gmin zdecydowało się zawrzeć porozumienie z funduszem, a pierwsze punkty zostaną uruchomione z początkiem sierpnia.

5 comments
  1. Ja już dostałam z programu nowiutki kocioł pelletowy i jestem bardzo zadowolona , wszystko działa jak trzeba , teraz namawiam swoich bliskich do wymiany bo naprawdę warto !

  2. Czy Częstochowa, Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec to też Śląsk? NIE. Kto pisze takie bzdury? To jest tylko województwo śląskie! Już nie mówię o tym że prawidłowo powinno sie mówić na tereny Gliwic, Raciborza i Opola GÓRNY ŚLĄSK

  3. Jak udało się Pani zdobyć dofinansowanie na piec peletowy? Kiedy składałam wniosek o piec peletowy, powiedziano mi że muszę dostarczyć zaświadczenie z Gazów, że nie podciągną nitki gazowej do działki na której stoi dom. Ale Gazy chętnie podciągną nam gaz za 5000 zł – okazuje się że dostalibyśmy dofinansowanie na piec gazowy, jak również na przyłącz gazu. Ale nie na piec peletowy.

  4. Wiecie co… tak sobie czytam i czytam… ale najwiecej i tak ludzie powiedzą, a raczej podpowiedzą:) dlatego ja najpierw zdobyłam sporo informacji na temat kotłów, ich efektywności pracy, emisji spalin, paliwa itd. Po opiniach wybrałam. Złożyłam wniosek w gminie o czekam na odpowiedz 🙂 co by nie było będę palić za jakiś czas ekologicznie!

  5. ja swój wniosek złożyłam tylko dzięki ludziom z czystepowietrze eu , sama jak zaczęłam czytać te procedury, obostrzenia.. głupia się robiłam, chciałam wszystko rzucić w ch… ale na szczęście poprowadzili mnie za rączkę przez cały proces 😀 mam już i ja kocioł na pellet (Pani Katarzyno na moim końcu świata nie było możliwości przyłącza gazu i całe szczęście, jakoś nie mam zaufania do gazu)

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Chiny wracają do węgla!

Trzy lata temu Chiny wstrzymały projekty budowy około 100 nowych elektrowni węglowych. Obecnie państwo wznawia zawieszone wówczas koncepcje. Jeśli tak się stanie, według prognoz naukowców, moc chińskich elektrowni węglowych będzie odpowiadać całej mocy wytwórczej Unii Europejskiej.