Na terytorium Ukrainy powstała jedna z największych w Europie farm fotowoltaicznych

W obwodzie dniepropietrowskim, stolicy ukraińskiego przemysłu, zakończono prace i testy nowej farmy fotowoltaicznej. Obiekt jest aktualnie producentem zielonej energii na terytorium naszego wschodniego sąsiada.

W połowie lutego tego roku gazeta „Ukraińska Prawda”, powołując się na agencję „Interfax-Ukraina”, poinformowała, że wykonawca i zarządca wspomnianej inwestycji, spółka “Solar-Farm-1”, zakończyła budowę i testy obiektu. Oznacza to uruchomienie farmy słonecznej o mocy 246 MW. Oczekiwana wydajność produkcji nowej farmy ma wynosić do 290 mln kW/h rocznie. Instalacja znajduje się w rejonie nikopolskim obwodu dniepropietrowskiego, na wschodzie Ukrainy. Jeszcze w momencie podpisania umowy ustalono, że elektrownia powstanie na terenie nieprzydatnym dla rolnictwa.  Wszystkie elementy umieszczono na terenie wyeksploatowanego wyrobiska dawnego kamieniołomu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

“Solar-Farm-1” jest częścią DTEK Renevables. Spółka ta wchodzi w skład należącego do Rinata Achmetova holdingu energetycznego DTEK Energy, który jest jedną z największych prywatnych firm na Ukrainie i największą spółką energetyczną w kraju.

Wcześniej Narodowa Komisja ds. Regulacji Sektora Energetycznego i Usług Komunalnych pełniąca od 2016 r. rolę regulatora ukraińskiej energetyki ogłosiła postanowienie o ustaleniu narzutu zielonej taryfy dla nikopolskiej elektrowni w wysokości 15,03 EUR za MW/h z prawem  do poboru do końca 2030 r.

Ze względu na tak wysoki współczynnik mocy zakończony projekt stał się największą farmą fotowoltaiczną i zarazem największym w ogóle zakładem energetycznym produkującym zieloną energię na Ukrainie. Co więcej, znajduje się w trójce największych takich obiektów w Europie. Planowane włącznie nowej elektrowni do krajowej sieci energetycznej ma nastąpić w na początku marca 2019 r.

Chińczycy przebili oferty pozostałych zainteresowanych          

Holding DTEK, który nie posiada własnych technologii OZE, musiał wykorzystać do realizacji projektu obcy know-how. W zakresie budowy zdecydował się podjąć współpracę z należącą do chińskiego rządu spółką China Machinery Engineering Corporation. Natomiast umowę na dostawę paneli fotowoltaicznych zdecydowano się podpisać z inną firmą z Chin – Trina Solar Limited.

Zgodnie z informacjami, jaki uzyskali dziennikarze – farma może w całości pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną 100 tys. okolicznych gospodarstw domowych, jednocześnie zmniejszając roczną emisję dwutlenku węgla o przeszło 300 tys. ton.

Jest to drugi obiekt wykorzystujący energię słoneczną wybudowany przez przedsiębiorstwo Rinata Achmetova na terenie Ukrainy. Pierwszym była znajdująca się w obwodzie Chersońskim niewielka farma słoneczna o mocy ok. 10 MW. Obie budowy zostały zakończone w rekordowym czasie – chersońską elektrownię wybudowano w pięć miesięcy od marca do sierpnia 2017, a wielokrotnie większą nikopolską elektrownię – od kwietnia 2018 do lutego 2019 r.