Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nadeszła wiosna, zasiej łąkę kwietną! [WYWIAD]

Nadeszła wiosna, zasiej łąkę kwietną! [WYWIAD]

Dzisiaj, 21 marca, rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. To symboliczna data, ale zmiany za oknem już możemy zaobserwować. Kwiaty w naszych ogródkach powoli zakwitają, odwiedzane przez coraz liczniejsze zwierzęta, wybudzone z zimowego snu. Jak sprawić, aby Twój ogród był piękniejszy? Odpowiedzią może być łąka kwietna.

Reklama

Czym jest łąka kwietna?

Łąka kwietna to nic innego, jak kompozycja kwiatów, czasem połączonych z mieszankami traw. W zamyśle ma przypominać łąki naturalne. Jej zasadzenie jest bardzo proste i jednocześnie korzystne dla natury. Gdzie można ją posiać, jak o nią dbać i czy każdy może to zrobić? O to zapytaliśmy Darię Bernat, inż. architektury krajobrazu.

Zacznijmy od tego, jakie warunki są potrzebne do zasiania własnej łąki kwietnej?

– Łąkę kwietną można zasiać praktycznie wszędzie – od skwerów, czy rond, po pas między jezdniami, pobocza, ale także w ogrodach, w ogrodowych skrzynkach i na balkonach. Tak naprawdę można to zrobić w każdym miejscu, o ile rośliny będą miały dostęp do światła. Ważne jest także, aby wcześniej ustalić, na jakiej glebie będą rosły nasze kwiaty. Chodzi o jej strukturę, wilgotność, czy też zasobność w składniki odżywcze. Do tego należy dopasować kompozycję roślin. 

Jakim kluczem kierować się przy wyborze gotowej kompozycji nasion?

– W sprzedaży jest wiele mieszanek roślin dostosowanych pod kątem odpowiednich parametrów. Na przykład terminu siewu, struktury i wilgotności gleby, wysokości roślin i poziomu nasłonecznienia. Można także wybrać, czy chce się gatunki wieloletnie, czy też jednoroczne oraz wybrać przeznaczenie takiej łąki – na przykład z roślinami dedykowanymi pszczołom, trzmielom lub ptakom. 

pexels freddie ramm 51548
Fot.: pexels.com/Freddie Ramm

Czy zasadzenie łąki jest ekologiczne?

– Łąki kwietne, to bardzo ekologiczne rozwiązanie. Nie trzeba ich nawozić – robią to same za pomocą pozostałości po innych roślinach. Stosunkowo rzadko się je także kosi – robimy to 1-2 razy w sezonie, podczas gdy trawniki potrzebują tego średnio co 2-3 tygodnie, a czasami nawet co tydzień. Regularne koszenie wymaga nie tylko dużego nakładu czasu, ale także paliwa. W przypadku najczęściej używanych kosiarek spalinowych generowane jest znaczne zanieczyszczenie zatruwające środowisko. Trawniki koszone są najczęściej bardzo nisko, dając efekt idealnie wypielęgnowanej murawy, co przy częstych suszach w Polsce oznacza regularne podlewanie, a tym samym marnotrawstwo wody – cennego zasobu naturalnego. Łąk kwietnych się nie podlewa. Jeżeli już, to sporadycznie, tylko w koniecznych sytuacjach.

Jak zasiać taką łąkę?

– Najpierw wybierz i przeanalizuj miejsce oraz rodzaj łąki, jaki chcesz stworzyć. Robimy to po to, aby dobrać odpowiednie gatunki roślin. Z powierzchni usuń istniejącą murawę, przekop ziemię szpadlem, usuń też korzenie, a następnie wyrównaj podłoże grabiami. Przed grabieniem możesz też wymieszać ziemię z kompostem, co poprawi jej żyzność i strukturę. Wysianie roślin na trawę nie ma sensu, ponieważ nasiona albo nie wykiełkują, albo podczas kiełkowania zostaną zagłuszone. Nasiona należy wymieszać z wermikulitem, co ułatwi ich równomierne wysianie po całej powierzchni. Po wymieszaniu należy je zasiać. Ważne jest to, aby pamiętać, że zasianych ziaren nie przykrywamy ziemią – wiele gatunków kiełkuje na słońcu i bez dostępu do światła nie zacznie się rozwijać. Zamiast tego, zwałuj podłoże ręcznym walcem lub po prostu je udepcz. Na koniec podlej swoją łąkę i cierpliwie czekaj na zachwycający efekt.

Porozmawiajmy jeszcze o tym dlaczego warto to robić. Co daje zasianie łąki kwietnej?

– Tak jak wspomniałam, cechą charakterystyczną dla łąk kwietnych jest ich naturalność. Nie kosimy ich tak często jak trawników. Koszenie zabija niezliczone owady i niszczy ich siedliska, szczególnie że przyzwyczajone do powszechnego odgłosu kosiarek, nie uciekają przed zagrożeniem. W przypadku łąk kwietnych robimy to średnio 2 razy w sezonie, a przez pozostały czas stanowią one bezpieczne schronienie dla niezliczonych gatunków zwierząt. Skoro już przy zwierzętach jesteśmy, warto wspomnieć, że łąki są pełne pięknych kwiatów, które naprzemiennie kwitną przez praktycznie cały sezon, stając się pożywką dla wszystkich zwierząt żywiących się pyłkiem kwiatowym lub nektarem. Dla nas, ludzi, taka łąka też okaże się przydatna. Ziemia porośnięta kwiatami, dzięki zdolnościom do absorpcji promieniowania słonecznego, przyczynia się do obniżenia temperatury w otoczeniu. Rośliny absorbują światło słoneczne przez proces fotosyntezy, co skutkuje chłodzeniem powietrza wokół nich. Dodatkowo naturalna retencja wody przez rośliny oraz ich system korzeniowy wpływają na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności, łagodząc wahania temperatury. 

laka kwietna 2
Fot.: wikimedia.org/Rakoon

Fot.: wikimedia.org/Rakoon

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.