Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Naukowcy opracowali fasadowe panele solarne Tabsolar. Mają wesprzeć pompy ciepła

Naukowcy opracowali fasadowe panele solarne Tabsolar. Mają wesprzeć pompy ciepła

Niemieccy naukowcy z instytutu Fraunhofer ISE opracowali fasadowe panele solarne Tabsolar, które mogą wydajnie współpracować z pompami ciepła. Jak działają i z czego są wykonane?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Panele Tabsolar będą wspomagać pompy ciepła

Panele termiczne do instalacji na fasadach Tabsolar budynków opracowane przez naukowców z instytutu Fraunhofer ISE wykonano z betonu UHPC. To wysokowartościowy materiał coraz chętniej wykorzystywany do wykonywania nowoczesnych konstrukcji z betonu. Jest lżejszy od zwykłego, a zarazem mocniejszy.

W każdym z paneli znajdują się kanały wypełnione płynem, który pochłaniania ciepło ze Słońca. Następnie jest przekazywana do obiegu pompy ciepła za pomocą zamontowanego wymiennika.

Sprawdzą się na elewacjach różnych budynków

Według autorów projektu taki sposób projektowania sieci kanałów pozwala na ich równomierne rozmieszczenie w panelach o dowolnym kształcie. 

Tabsolar występują w różnych wariantach: przeszkolone i nieszkliwione. Ich powierzchnia wynosi około 1,75 metra kwadratowego. Te drugie przeznaczone są do pomp ciepła, które podgrzewają ciepłą wodę użytkową lub wodę w basenach. Panele szklane są w stanie generować wyższe temperatury, dlatego mogą pełnić podobną funkcję jak typowe kolektory solarne.

– Nasze symulacje wykazują, że zarówno nowe budynki, jak i starsze, po modernizacji, będą miały wystarczającą przestrzeń elewacyjną do ich montażumówi dr Michael Herman, koordynator projektu Tabsolar III i kierownik projektu w Fraunhofer ISE.

Źródła: ise.fraunhofer, pv-magazine.com, gadzetomania.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.