Naukowcy opracowali ogniwa sodowo-jonowe wykorzystujące siarczek miedzi

Zespół badaczy z KAIST w Korei Południowej opracował nowy rodzaj akumulatorów. Jest to specjalne ogniwo sodowo-jonowe, wykorzystujące anodę wykonaną z siarczku miedzi. Innowacyjne rozwiązania naukowców przybliżają nas do komercjalizacji ogniw sodowo-jonowych, których wprowadzenie na rynek ma zmniejszyć koszty produkcji baterii, znajdujących się w wielu urządzeniach przenośnych.

Profesor Jong Min Yuk i profesor Jeong Yong Lee z Wydziału Inżynierii Materiałowej nowy rodzaj anod do ogniw sodowo-jonowych oparli o siarczek miedzi. Dzięki wykorzystaniu tego materiału do skonstruowania elektrody baterie mają nie tylko o 150% dłuższą żywotność, ale można produkować je także o 40% taniej.

Baterie sodowe mają być głównie konkurentem ogniw litowo-jonowych, szeroko stosowanych obecnie w wielu urządzeniach przenośnych, takich jak smartfony, ale także w przemysłowych systemach do magazynowania energii itp. To zwłaszcza te ostatnie zastosowanie spowodowało, że pojawiła się konieczność stworzenia tańszej technologii produkcji akumulatorów, które będzie można zastosować zamiast ogniw litowych.

Jednakże przed komercjalizacją ogniw sodowo-jonowych stoi kilka przeszkód. Jedną z nich jest brak stosownych anod, które byłyby stabilne i pojemne elektrycznie. Dlatego też badania skupiające się na opracowaniu nowych elektrod do tych ogniw są obecnie głównym celem naukowców. Znana jest teoretyczna maksymalna pojemność tego rodzaju ogniw, natomiast praktyczne realizacje mają wciąż dużo mniejszą pojemność.

Naukowcy do swoich eksperymentów jako potencjalnego kandydata wybrali siarczek miedzi z uwagi na to, że może on tworzyć nanopłytki, które, jak mówią badacze, „doskonale wiążą się z sodem, co obiecuje, że powstałe ogniwo będzie stabilne i wydajne”.

Badania wykazały, że siarczek miedzi przechodzi przemianę struktury krystalicznej, co powoduje, że w jego strukturze pojawia się miejsce idealne dla jonów sodu. Pojemność tego materiału jest około 1,5 razy większa niż pojemność grafitu dla jonów litu.

Nowa anoda jest także wyjątkowo odporna. Po 250 cyklach ładowania i rozładowania ogniwo zachowało 90% swojej oryginalnej pojemności.

źródło: phys.org

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.