Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

NFOŚiGW wesprze racjonalną gospodarkę odpadami

NFOŚiGW wesprze racjonalną gospodarkę odpadami

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza kolejny nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego Racjonalna gospodarka odpadami. O pożyczki będzie się można starać od 2 maja do 15 grudnia 2017 r. Budżet programu wynosi 1,7 mld zł, z czego do rozdysponowania zostało jeszcze prawie 1,2 mld zł.

Reklama

Nabory na realizację przedsięwzięć z zakresu gospodarki odpadami dotyczą pięciu z siedmiu części programu. Od 2 maja będzie można składać wnioski na dofinansowanie: selektywnego zbierania i zapobiegania powstawaniu odpadów, instalacji gospodarowania odpadami, modernizacji stacji demontażu pojazdów, współfinansowania projektów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz przygotowania projektów.

Część 1) Selektywne zbieranie i zapobieganie powstawaniu odpadów skierowana jest do jednostek samorządu terytorialnego (JST) i ich związków oraz do przedsiębiorców (tym razem nabór nie dotyczy banków żywności), którzy mogą otrzymać wsparcie na takie przedsięwzięcia, jak m.in. budowa stacjonarnych punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, budowa systemów selektywnego zbierania odpadów, doposażenie systemów selektywnego zbierania odpadów, czy budowa pilotażowych systemów selektywnego zbierania odpadów komunalnych dla zabudowy wielomieszkaniowej. Nabór dotyczy wyłącznie dofinansowania zwrotnego w formie pożyczki.

Natomiast część 2) Instalacje gospodarowania odpadami umożliwia wnioskowanie tym samym potencjalnym beneficjentom o dofinansowanie w formie pożyczki np. budowy nowych oraz modernizacji lub rozbudowy istniejących regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK) oraz ponadregionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (PIPOK).

Z kolei część 3) Modernizacja stacji demontażu pojazdów adresowana jest tylko dla przedsiębiorców prowadzących stacje demontażu pojazdów, którzy zamierzają rozbudować lub modernizować stacje demontażu pojazdów. Chodzi tutaj o zakup maszyn i urządzeń związanych funkcjonalnie z procesem demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz zakup środków do transportu pojazdów wycofanych z eksploatacji lub odpadów wytworzonych w procesie demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Część 6) Współfinansowanie projektów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to możliwość uzyskania wsparcia dla beneficjentów POIiŚ 2014-2020, w ramach realizacji przedsięwzięć z unijnego działania 2.2 Gospodarka odpadami komunalnymi.

A ostatnia, część 7) Przygotowanie projektów to szansa na pożyczki dla beneficjentów wskazanych w części 2 i 6 programu Racjonalna gospodarka odpadami oraz potencjalnych beneficjentów mogących ubiegać się o środki w ramach innych europejskich programów pomocowych.

Jeśli chodzi o pozostałe dwie części programu (4 i 5) – zapewniające dofinansowanie zbierania i demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz międzynarodowego przemieszczania odpadów – to nabory do nich zostały ogłoszone już w styczniu br. Państwowe Jednostki Budżetowe mogły składać wnioski do 10 lutego br.

Rok 2016 był ostatnim rokiem udzielania, przedsiębiorcom prowadzącym stacje demontażu, dopłat do tych stacji. Począwszy od 2017 r. możliwe jest jedynie wsparcie gmin oraz powiatów, które przekazały do demontażu zebrane pojazdy wycofane z eksploatacji. Składanie wniosków przez gminy i powiaty na dofinansowanie zbierania i demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji, w ramach ogłoszonego naboru, jest możliwe do 31 lipca br.

Szczegóły dotyczące naborów:

http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/racjonalna-gospodarka-odpadami/

Źródło: NFOŚiGW

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.