Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Niedługo co czwarty budynek w Dubaju będzie drukowany w 3D

Niedługo co czwarty budynek w Dubaju będzie drukowany w 3D

Druk 3D rewolucjonizuje otaczające nas miasta. Dubaj idzie o krok dalej. Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zapowiedziały, że do 2025 roku 25% nowych budynków mieszkalnych i biur będzie stawianych za pomocą druku 3D.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

dubaj druk 3d

Według fundacji „Dubai Future” drukowanie 3D pomoże zmniejszyć zatrudnienie do 70% oraz koszty o 90% w różnych branżach powiązanych z budownictwem. Jest to części wielkiej strategii ogłoszonej w 2016 roku przez wiceprezydenta i ministra Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Mohammeda bin Rashida Al Maktouma.

dubaj druk 3d 2

Wiele branż wiąże duże nadzieję z tą nowoczesną metodą druku. Przede wszystkim eksperci wskazują na wpływ druku 3D na zmniejszenie bezdomności wśród społeczeństwa. Większa część społeczeństwa będzie skupiała się w aglomeracjach miejskich, co wiążę się z przeludnieniem i niedoborem infrastruktury mieszkalnej. Według przewidywań ONZ w 2030 roku na świecie będzie 41 olbrzymich miast z minimum 10 milionami mieszkańców w każdej aglomeracji. Azja już ma problem chociażby z niedoborem piasku, który jest wykorzystywany w budownictwie i infrastrukturze.

dubaj druk 3d 3

Władze Dubaju przedstawiły projekt przykładowego budynku stworzonego w technologii 3D o nazwie „Office of the Future”.

Całą strukturę biura wydrukowano za pomocą gigantycznej drukarki, a następnie zmontowano na miejscu. Drukowanie trwało 17 dni, a instalacja 2 dni. Kolejne prace nad usługami budowlanymi, wnętrzami i krajobrazem trwały około 3 miesiące. Przy budowie brało udział tylko 18 osób, co zmniejszyło koszty o 50%.

Budynek jest również wyjątkowo energooszczędny – ukierunkowany na maksymalizację widoczności i naturalnego światła. Nowoczesne szyby minimalizują bezpośrednie ogrzewanie słoneczne oraz zmniejszają potrzebę klimatyzacji i oświetlenia. Dalsze funkcje związane ze zrównoważonym rozwojem obejmują w 100% oświetlenie LED, elastyczne systemy budynków, zielone zagospodarowanie terenu oraz niskoenergetyczne systemy klimatyzacji i chłodzenia.

Źródło: officeofthefuture.ae, weforum.org, dubaifuture.gov.ae

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.