Nielegalna wycinka 6 mln drzew w Ghanie

Agencja Dochodzeniowa ds. Ochrony Środowiska (Environmental Investigation Agency – EIA) informuje, że trwa nielegalny handel i wycinka drzew różanych na terytorium Ghany. W 2012 roku zostały zaostrzone przepisy dotyczące zakazu eksportu i wycinki drzew.

Według przedstawionego raportu Ghana i kraje Afryki Zachodniej są ofiarami “niekontrolowanego” popytu Chin na drzewa różane. Przez ostatnie 7 lat ponad 540 tys. ton drzewa różanego, czyli 6 milionów pojedynczych drzew, zostało nielegalnie pozyskane i sprzedane do Chin. Ekolodzy są zgodni, że za masową degradację środowiska odpowiadają skorumpowani urzędnicy państwowi, którzy fałszują dokumenty uprawniające do eksportu drzewa różanego.

EIA apeluje o wydanie zakazu handlu drewnem na terenie całej Afryki Zachodniej

Jak podaje BBC, drzewa różane pochodzące z Ghany są z rodzaju drzew Dalbergia, które potrzebują ponad 100 lat na wyrośnięcie. W Chinach są wykorzystywane do produkcji mebli w stylu imperialnym, dlatego wymaga się od rządu Ghany podjęcia kroków, aby chiński rząd respektował międzynarodowe porozumienia dotyczące gatunków zagrożonych wyginięciem.

Po zaginięciu 300 kontenerów afrykańskiego drzewa różanego – zwanego kevazingo, w maju tego roku stanowisko stracili wiceprezydent i minister leśnictwa Ghany.