Niemcy nie radzą sobie z elektrośmieciami. Zieloni chcą kaucji

20 kilogramów elektrośmieci rocznie przypada na jednego Niemca. To coraz większy problem dla samorządów, które nie radzą sobie z odzyskiem elektrośmieci. Będzie kaucja za tablet czy telefon? 

Na pomysł wprowadzenia kaucji za tablet czy telefon wpadła partia Zielonych – podano nawet kwotę: 25 euro. Kaucję będzie można odzyskać po oddaniu starego telefonu czy tabletu do utylizacji. Dobry pomysł? Niemieckie samorządy kiepsko radzą sobie z odzyskiem elektrośmieci. Zieloni postulują, by obowiązek przyjmowania elektrośmieci miały też mniejsze sklepy. W tej chwili taki obowiązek nałożony jest na sklepy o powierzchni większej niż 400 metrów kwadratowych. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Według tygodnika „Der Spiegel”, który cytuje portal Gazeta.pl, w Niemczech poziom zbiórki i odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego to rocznie 45 procent, podczas gdy np. w Chorwacji czy Estonii jest to około 80 procent. Co oznacza ten poziom? To ilość zebranego rocznie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w porównaniu do średniorocznej masy sprzętu wprowadzonego do obrotu w trzech poprzednich latach.

Niemcy co roku sprzedają aż 24 miliony smartfonów, które wymieniane są zwykle co dwa lata. Szacuje się, że w szufladach niemieckich obywateli zalega 100 milionów nieużywanych telefonów.