Niemcy testują autonomiczny tramwaj

Koncern Siemens Mobility oraz operator linii tramwajowych i autobusowych Verkehrsbetriebe Potsdam zademonstrowali podczas targów InnoTrans 2018 autonomiczny tramwaj, który pokonywał 6-kilometrową trasę w Poczdamie, przy codziennym ruchu ulicznym. Testy będą trwały do końca października.

Niemiecka firma poszła o krok dalej w rozwoju technologii autonomicznej jazdy i zaprojektowała autonomiczny tramwaj Siemens Combino. Pojazd jest wyposażony w szereg czujników, lidary, radar oraz inne technologie umożliwiające samodzielne poruszanie się po torach. Tramwaj rozpoznaje światła oraz posiada zaawansowane sensory badające wsiadających i wysiadających pasażerów. Skanery monitorują tor z wyprzedzeniem do 100 m, dając wystarczający margines dla pełnego hamowania przy prędkości 50 km/h.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Podczas testów w tramwaju dla bezpieczeństwa jest oczywiście motorniczy, który w razie nieprzewidzianej sytuacji może przejąć kontrolę nad tramwajem. Komunikaty medialne wskazują, że dotychczasowe testy (od 17 września bieżącego roku) tramwaju były udane. Mimo to kolejne mają na celu wychwycenie dodatkowych, potencjalnych problemów lub błędów oraz zidentyfikowanie wszelkich technologicznych wyzwań dla autonomicznej jazdy po torach. Tramwaj nie jest obecnie przystosowany do obsługi pasażerskiej.

Według producenta bezzałogowe tramwaje mają usprawnić ruch oraz zmniejszyć liczbę wypadów. Sztuczna inteligencja reaguje na sygnały samochodowe, przytorowe, przeciążenia oraz przede wszystkim ludzi, którzy przechodzą przez ulice (także w niedozwolonych miejscach). Producent gwarantuje, że dzięki zaawansowanej technologii tramwaje będą jeszcze bardziej bezpiecznym środkiem transportu.

Źródła: elektrovesti.net, newcivilengineer.com, metro-report.com