Solarna i ekologiczna buda dla psa

Zielony design coraz częściej pojawia się w naszej codzienności. Teraz nawet nasi czworonożni przyjaciele mogą korzystać z zrównoważonego budownictwa. Kalifornijskie biuro projektowe – Studio Schicketanz, stworzyło ekologiczną budę dla psa wykonaną z zielonych materiałów i wykorzystującą wiele nowoczesnych rozwiązań, takich jak zielonych dach czy fontanna z wodą aktywowana ruchem.

Architekci chcieli, aby dom dla psa był wygodny i funkcjonalny, więc nie tylko zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dlatego też, projektując budę, skupiano się na jakości życia pupila i na integracji budynku z otoczeniem.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Główna część psiej budy to tradycyjne pudełko z delikatnie ściętym dachem. Wewnętrzna przestrzeń do spania wyposażona jest w odpływ w podłodze, który ułatwia czyszczenie wnętrza budy. Dodatkowo zamontowano w środku wentylację mechaniczną zasilaną energią słoneczną. Dzięki temu nasz pies może schronić się przed słońcem w komfortowych warunkach.

Dla zwiększenia komfortu przebywania psi dom wyposażony jest także w pojedyncze okienko. Od zewnętrznej strony budy znajduje się mała szufladka, gdzie właściciele czworonoga trzymać mogą przekąski dla niego i inne akcesoria.

Zielony dach wyposażony jest w rampę, która umożliwia psu wejście na dach, gdzie może korzystać z świeżego powietrza oraz znajdującego się tam wodopoju uruchamianego automatycznie. Aby zredukować niepotrzebne zużycie wody, odpływ wody połączony jest z systemem irygacyjnym – niespożyta woda wykorzystywana jest do podlewania trawnika na budzie.

Ekologiczna buda wystawiona była na Carmel Canine Cottages Competition. Po zakończeniu wystawy zostanie sprzedana, a uzyskane środki przekazane w całości na organizację przeciwdziałającą okrucieństwu wobec zwierząt.