Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Niewidoczna instalacja PV? Dachówki solarne sprawiają, że to możliwe

Niewidoczna instalacja PV? Dachówki solarne sprawiają, że to możliwe

Solarne dachy coraz bardziej zyskują na popularności. Jednym z producentów, który postanowił rozwijać tę technologię jest estońska firma Solarstone. Co sprawia, że ich solarne dachówki są lepsze od standardowych paneli PV?

Reklama

Dach, który generuje energię

Dachówki solarne to technologia opatentowana przez Solarstone – estońskiego dostawcę innowacyjnych rozwiązań energii słonecznej zintegrowanej z budynkiem. 

Jak wyjaśnia producent, to rozwiązanie ma eliminować wady standardowych paneli fotowoltaicznych, być bardziej zrównoważoną opcją dla generowania energii elektrycznej, a także łatwą w instalacji. 

Czym dachówki solarne zastąpią panele PV?

Największą zaletą dachówek solarnych w porównaniu paneli fotowoltaicznych to możliwość pełnego zintegrowania instalacji z budynkiem. Rozwiązanie Solarstone służy zarówno jako dach oraz źródło odnawialnej energii, dzięki czemu nie ingeruje w wygląd domu, a także pozwala zaoszczędzić na materiałach budowlanych. 

b0f63de05d1e391b6edb2681ccfdb256
Dach wykonany przez Solarstone. Żródło: solarstone.com

Średnio 6 dachówek Solarstone zastępuje jeden standardowy moduł solarny. Według firmy, dach solarny o mocy 10,6 kWp może wygenerować ok. 9600 kWh rocznie, co przekłada się na redukcję emisji o 9600 kg CO2e. 

Dachówki solarne są montowane bezpośrednio do drewnianych łat na pokryciach każdego rodzaju i mogą pokryć całą powierzchnię dachu lub jego fragment. Tak jak w przypadku paneli PV, instalacja może być zintegrowana z systemem magazynowania energii. 

Sprawdź, jak montowane są dachówki solarne od Solarstone:

Dachówki solarne przetrwają każde warunki 

Dach pełni niezwykle istotna rolę w konstrukcji budynku, chroniąc go niezależnie od pogody. Solarstone zapewnia o wytrzymałości dachówek solarnych w każdych warunkach atmosferycznych. Jak to sprawdzono?

Firma wykonała wiele ekstremalnych testów, które potwierdziły, że solarny dach przetrwa wszystko. Przeprowadzono m.in. testy gradowe, w trakcie których w stronę modułów wystrzeliwano kulami lodowymi z prędkości 130 km/h oraz testy obciążeniowe, zasypując instalacje 250 kg śniegu. Solarne dachówki przetrwały nawet upadek z wysokości 1,5 m bez żadnych uszkodzeń. 

db0ae7f038d3a8e3f955b7fb255773bb
Dachówki solarne Solarstone. Źródło: solarstone.com

Do konstrukcji solarnych dachówek wykorzystuje się ogniwa monokrystaliczne, które charakteryzują się większą efektywnością mocy na mniejszej powierzchni, a także odpornością na temperatury niż ogniwa polikrystaliczne. Producenci zapewniają, że dach solarny pracuje z maksymalną wydajnością energetyczną przez 25 lat. Każda instalacja posiada swój system monitorujący, który analizuje poziom produkcji energii oraz wykrywa wszystkie uszkodzenia. 

Źródła: solarstone.com

Fot. główna: solarstone.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.