Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Hawaje w ogniu. Jak długo jeszcze będziemy przegrzewać planetę?

Hawaje w ogniu. Jak długo jeszcze będziemy przegrzewać planetę?

Hawajskie wyspy Maui i Big Island trawione przez gigantyczne pożary! Zginęły już dziesiątki osób, a tysiące mieszkańców i turystów zostało zmuszonych do ewakuacji. To kolejne zdarzenia wywołane przez rekordowe upały tego lata.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Sytuacja na Hawajach

Pożar na Hawajach rozpoczął się w środę 9 sierpnia i rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Największe zniszczenie ogień wywołał w popularnym nadmorskim kurorcie Lahaina na wyspie Maiu, który przyciąga 2 miliony turystów rocznie. Miasteczko praktycznie doszczętne spłonęło.

Ewakuacje tysięcy osób utrudnia porywisty wiatr. Spłonęło setki budynków, wiele dróg prowadzących do miasta zostało zablokowanych. Szpitale są przepełnione – są w nich osoby poparzone, jak i zatrute dymem. CBS News informuje, że nie działa sieć komórkowa i Internet. Z powodu podmuchów wiatru ciężko jest prowadzić akcje gaszenia z helikopterów. Według PowerOutage.us w środę 9 sierpnia ponad 12 500 osób na Hawajach było bez prądu. Josh Green, gubernator Hawajów powiedział, że to największa klęska żywiołowa w historii tego stanu.

Przyczyna pożaru

Według meteorologów Hawaje znalazły się w wyjątkowej strefie. Z jednej strony wystawione na działanie huraganu Dora na południowy zachód od Wysp Hawajskich na Oceanie Spokojnym i niskiego ciśnienia na zachodzie w pobliżu Japonii. Silne wiatry podsyciły płomienie.

Czynnikiem, który wpływa również na rozprzestrzenianie pożaru jest łatwopalna, inwazyjna roślinność, m.in. guinea grass, zwana także jako green panic grass. To wieloletnie trawa pochodzącą z Afryki i Jemenu, która rozrosła się na obszarach dawnych pól uprawnych i lasów. Elizabeth Pickett z Hawaii Wildfire Management Organization, powiedziała CBS News, że gatunki inwazyjne stanowią nawet 26% stanu. Dodała także, że zagrożenie pożarowe to efekt większej częstotliwości burz, huraganów, inwazyjnej roślinności i… ludzkich zachowań.

Przestańmy ogrzewać Ziemię!

Fale upałów są obecnie najbardziej odczuwalnym zjawiskiem związanym z globalnym ociepleniem. Emisja gazów cieplarnianych spowodowana wydobyciem paliw kopalnych podnosi średnią temperaturę i prowadzi do coraz częstszych oraz silniejszych zjawisk pogodowych.

Jak pokazują ostatnie wydarzenia – pożary w Grecji, Hiszpanii czy teraz na Hawajach, nie jesteśmy kompletnie przygotowani na poziom zagrożenia, przed którym stoimy. Co więcej, wciąż robimy za mało, aby ograniczyć ogrzewanie Ziemi. A konieczna jest zmiana konwencjonalnych źródeł energii, które wykorzystują procesy spalania węgla na odnawialne i niskoemisyjne OZE.

źródło: reuters.com, cbsnews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.