Niezwykła chatka na plaży w Sydney

W dzielnicy Grat Mackerel Beach wybudowano chatkę plażową zgodną z ideą zrównoważonego rozwoju. Składa się ona głównie z naturalnych materiałów i jest samowystarczalna – m.in. wykorzystuje energię pozyskaną z paneli fotowoltaicznych. Bliskość morza i widoki wybrzeża sprawiają wrażenie, jakby obiekt unosił się na wodzie. 

Na przedmieściach Sydney w dzielnicy Great Mackerel Beach wybudowano chatę plażową projektu Casey’a Browna o nazwie Hart House. Użyto w nim wielu naturalnych materiałów: aluminium, sklejki brzozowej, drzewa eukaliptusowego i stali corten o podwyższonej odporności na korozję. Australijską chatkę otacza Park Narodowy Ku-ring-gai Chase. Umiejscowiona jest na stromym klifie i dotrzeć tam można jedynie łodzią.  

 

Hart House przypomina kształtem pudło. Pokryty jest falistym aluminium w celu ochrony przed szkodliwym środowiskiem przybrzeżnym i południowymi wiatrami. Wnętrze budynku także są wyposażone w proste materiały i trwałą konstrukcję. Ściany i podłogi powstały ze sklejki brzozowej, a sufity podwieszane odsłaniają elementy konstrukcyjne. Stal typu corten występuje dookoła drzwi i okien, materiału z drzew eukaliptusowego użyto wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu. Różnorodność kolorów i ich naturalność z pewnością oddają otaczający krajobraz australijskiego buszu. 

wallpaper.com

Główna część budynku to jadalnia, kuchnia i przestrzeń dzienna. Prawie wszystkie pomieszczenia są wysokie i oszklone, wpuszczając do środka naturalne światło. Pod przestrzenią mieszkalną znajduje się sypialnia główna, która przechodzi na taras – została wykonana z piaskowca wydobytego na tym terenie.   

wallpaper.com

Chata plażowa na Great Mackerel Beach jest zasilana panelami słonecznymi. Ponadto odzyskuje wodę z deszczówki, a odpady są przetwarzane na miejscu. To sprawia, że obiekt jest samowystarczalny.  

Źródło: wallpaper.com

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Francuscy prosumenci są zwolnieni z podatku od końcowego zużycia energii elektrycznej

Ministerstwo Gospodarki i Finansów wyeliminowało niejasność w kodeksie podatkowym. Francuzi nie podlegają podatkowi od własnego zużycia energii słonecznej – nawet w przypadku instalacji fotowoltaicznych wynajmowanych lub dzierżawionych. Zmiany ustawodawcze pozwalają deweloperom energii odnawialnej na wprowadzenie innowacji w swoich modelach biznesowych.

San Francisco stawia sobie za cel zeroemisyjny transport do 2040 roku

San Francisco dąży do zwiększenia możliwości ładowania pojazdów elektrycznych. Miasto opublikowało “Propozycję Mapy Drogowej Pojazdów Elektrycznych dla San Francisco” (Proposed Electric Vehicle Roadmap for San Francisco), która zakłada, że “wszystkie podróże rozpoczynające się, kończące się lub przejeżdżające przez San Francisco będą wolne od emisji” do 2040 roku.