Niezwykła chatka na plaży w Sydney

W dzielnicy Grat Mackerel Beach wybudowano chatkę plażową zgodną z ideą zrównoważonego rozwoju. Składa się ona głównie z naturalnych materiałów i jest samowystarczalna – m.in. wykorzystuje energię pozyskaną z paneli fotowoltaicznych. Bliskość morza i widoki wybrzeża sprawiają wrażenie, jakby obiekt unosił się na wodzie. 

Na przedmieściach Sydney w dzielnicy Great Mackerel Beach wybudowano chatę plażową projektu Casey’a Browna o nazwie Hart House. Użyto w nim wielu naturalnych materiałów: aluminium, sklejki brzozowej, drzewa eukaliptusowego i stali corten o podwyższonej odporności na korozję. Australijską chatkę otacza Park Narodowy Ku-ring-gai Chase. Umiejscowiona jest na stromym klifie i dotrzeć tam można jedynie łodzią.  

Fotowoltaika od Columbus Energy

 

Hart House przypomina kształtem pudło. Pokryty jest falistym aluminium w celu ochrony przed szkodliwym środowiskiem przybrzeżnym i południowymi wiatrami. Wnętrze budynku także są wyposażone w proste materiały i trwałą konstrukcję. Ściany i podłogi powstały ze sklejki brzozowej, a sufity podwieszane odsłaniają elementy konstrukcyjne. Stal typu corten występuje dookoła drzwi i okien, materiału z drzew eukaliptusowego użyto wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu. Różnorodność kolorów i ich naturalność z pewnością oddają otaczający krajobraz australijskiego buszu. 

wallpaper.com

Główna część budynku to jadalnia, kuchnia i przestrzeń dzienna. Prawie wszystkie pomieszczenia są wysokie i oszklone, wpuszczając do środka naturalne światło. Pod przestrzenią mieszkalną znajduje się sypialnia główna, która przechodzi na taras – została wykonana z piaskowca wydobytego na tym terenie.   

wallpaper.com

Chata plażowa na Great Mackerel Beach jest zasilana panelami słonecznymi. Ponadto odzyskuje wodę z deszczówki, a odpady są przetwarzane na miejscu. To sprawia, że obiekt jest samowystarczalny.  

Źródło: wallpaper.com