Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Norweska poczta inwestuje w elektromobilność

Norweska poczta inwestuje w elektromobilność

Norweska poczta bardzo poważnie podchodzi do zmian klimatycznych. Opracowała kompleksową strategię, w myśl której chce dostarczać przesyłki bez wykorzystania paliw kopalnych. Do 2025 wszystkie jej pojazdy będą zasilane wyłącznie energią odnawialną. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Marka Maxus dostarczyła właśnie kolejną flotę, ponad 130 elektrycznych samochodów dostawczych dla norweskiej poczty. Wkrótce dołączy do nich kolejne 50. Dziś elektryczna flota pojazdów pocztowych dostarcza przesyłki do połowy mieszkańców Norwegii. Celem na najbliższe lata jest całkowita rezygnacja z pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi i zastąpienie ich elektrycznymi.

Elektryczną flotą już dziś dysponują między innymi poczta w stolicy kraju – Oslo, w Skien i w Porsgrunn. Kolejne duże miasta są w trakcie takiej transformacji. Oznacza to, że wysłane za pośrednictwem poczty przesyłki trafiają przy pomocy bezemisyjnego transportu do połowy mieszkańców Norwegii (2,7 mln ludzi). Celem jest zelektryfikowanie całej pocztowej floty, by poprawić jakość powietrza i ograniczyć hałas na drogach.

Dziś norweska poczta dysponuje flotą ponad 1900 pojazdów elektrycznych. W Oslo są obecnie 183 elektryczne samochody dostawcze dostarczające paczki i listy do mieszkańców, a także elektryczne motorowery. W Skien i Porsgrunn za dystrybucję odpowiada łącznie 36 pojazdów elektrycznych – trzy elektryczne skutery i 33 elektryczne samochody dostawcze. Wiodącą marką w norweskiej flocie jest Maxus. Pocztowcy korzystają łącznie z 320 egzemplarzy samochodów dostawczych tej firmy.

unnamed 1
Fot.: Maxus

Źródła: Maxus

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.