Nowo odkryty gatunek małpy zagrożony wyginięciem

Nieznany dotąd gatunek małpy z gatunku marmozety, odkryty niespełna dwa miesiące temu, jest zagrożony wyginięciem. Zwierzę zamieszkuje amazoński „łuk wylesienia”, który w ostatnim czasie trawiony jest także przez pożary.

Małpka została odkryta w sierpniu tego roku przez Rodrigo Costa Araújo i jego współpracowników z National Institute of Amazonian Research i Federal University of Amazonas w Brazylii. Nowy gatunek nazwany Mico munduruku, na cześć zamieszkującego te okolice plemienia Munduruku, charakteryzuje się białymi dłońmi i ogonem, które u wszystkich znanych dotąd marmozet są czarne.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Zwierzę żyje wyłącznie na obszarze około 55 tys. km kwadratowych w stanie Pará na południowym zachodzie Brazylii. Region ten, zwany „łukiem wylesiania”, należy do najintensywniej eksploatowanych w całej Amazonii. Do tego pustoszą go wciąż trwające pożary. Odkrywca gatunku Rodrig Costa Araújo, powołując się na dane NASA alarmuje, że jeden z pożarów przebiega bezpośrednio przez obszar Amazonii zamieszkiwany przez Mico munduruku. I śmiertelnie mu zagraża.

Naukowiec twierdzi także, że pożary, które pustoszą Brazylię są „motywowane politycznie” – Jest oczywiste, że pożary w 2019 r. są motywowane politycznie, a rolnicy popierają program prezydenta przeciwko ochronie środowiska i różnorodności biologicznej. Prezydent z kolei wspiera tych ludzi w terenie – powiedział Araújo.