Nowoczesne gondole wiatraków metodą na cięcie kosztów

Nowe, samowznoszące się gondole wiatraków – tzw. technologia Sense – mogą zmniejszyć koszt energii z tego OZE o około 9% dla systemów off-shore na pełnym morzu i o 4% dla wiatraków budowanych na płytkich wodach przybrzeżnych. Tak wykazały badania Innovate UK Energy Catalyst prowadzone w ramach wartego 200 tysięcy funtów projektu. Technologia ta ma doczekać się komercyjnego zastosowania już w 2021.

Badania wykazały, że wykorzystanie systemu Sense może pozwolić zmniejszyć wydatki inwestycyjne – przy inwestycji około 5 miliardów euro – o około 125 milionów. Taka inwestycja odpowiada projektowi o mocy 1,2 GW na wodach o głębokości powyżej 70 metrów. Dodatkowo, dzięki Sens, możliwe będzie zmniejszenie wydatków operacyjnych o 28,5 miliona euro rocznie. Dla analogicznej inwestycji na wodach płytszych o wartości 84 milionów, oszczędności sięgać mają 10 milionów euro.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Sense Offshore rozwija technologię, która pozwoli wyeliminować konieczność stosowania wielkich dźwigów przy stawianiu wiatraków. Firma opracowała gondolę wiatraka, która zintegrowana wraz z turbiną i rotorem samodzielnie wznosi się na wieżę.

Gotowy i przetestowany na lądzie zestaw gondoli transportowany jest na miejsce instalacji specjalnym statkiem. Następnie, gondola samodzielnie wjeżdża na górę wieży. Proces ten jest oczywiście odwracalny, co znacznie ułatwia na przykład serwisowanie wiatraka.

Dyrektor Sensoe Offshore, Patrick Geraets, skomentował, że firma zamierza wprowadzić technologię na rynek w ciągu czterech lat: Aby to zrobić, musimy istotnie przyspieszyć proces opracowywania tego systemu. Do tego jednakże potrzebujemy partnerów inwestycyjnych i przemysłowych.

Firma obecnie składa aplikację do projektu Innovate UK Energy Catalyst, który miałby zagwarantować 1,5 miliona funtów na rozwój systemu. Pozwoli to na wykonanie dokładnego projektu systemu i zbadanie jego działania w mniejszej skali.