Nowoczesne łazienki, które zużywają do 80% mniej wody

Biuro projektowe Ida&Billy Architects z Hong Kongu stworzyło nowoczesny projekt łazienki, która następnie zbudowana została w centrum handlowym w Guangzhou. Nowoczesny design połączono w tym projekcie z zrównoważonym podejściem do zużycia zasobów, zwłaszcza wody.

Łazienka zaprojektowana jest z myślą o wygodzie użytkowników. Dodatkowo uzupełniono ją nowoczesnym, przyciągającym wzrok designem. Użyteczność miesza się tutaj z estetyką. Całe pomieszczenie utrzymane jest w tonie wizualnego minimalizmu uzupełnionego zielonymi detalami, które podkreślają jej ekologiczny wymiar.

W łazience zastosowano wiele nowoczesnych technologii – materiały pochodzące z odzysku, system recyclingu wody oraz oczyszczające powietrze rośliny.

sinks with indoor plants

Łazienka znajduje się w podziemnej części centrum handlowego TaiKoo Hui. Zaprojektowana została tak, aby dopasowała się do podziemnego wnętrza, trochę przypominając nowoczesną grotę. Pomieszczenie pomalowane jest na biało, a oświetlenie zapewniają ekologiczne diody LED.

Podczas modernizacji zachowano układ pomieszczeń, by zminimalizować konieczność prowadzenia ciężkich prac. Stare kafelki i wykończenia z piaskowca wykorzystano po zmieleniu jako szary agregat ułożony na podłogach.

children bathrooms with pops of colorful patterns to contrast white walls and fixtures waterless urinals children bathrooms with scalloped tiles and black and white polka dot wallpaper

„Zrównoważony design nowych toalet ma podnosić świadomość środowiskową opinii publicznej i być wzorem ekologii w sektorze komercyjnym i sklepów wielkopowierzchniowych. (…) Projekt ten celuje w powrót do natury i do środowiska. Zrównoważony rozwój, przestronność wnętrza i komfort użytkowania były jego głównymi motorami”, komentują architekci.

sinks

Pomieszczenie wykończone jest panelami z gipsu wzmocnionego włóknem szklanym. Zostały one wykonane częściowo z materiałów pochodzących z odzysku. Dzięki wykorzystaniu tego tworzywa udało się wykonać w sposób ekologiczny zakrzywione przejścia pomiędzy sufitem i ścianami, a także inne elementy wnętrza.

W pomieszczeniu znajduje się sporo roślin, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza i zwiększanie poziomu tlenu. Pomaga im w tym system wentylacji. Rośliny podlewane są przefiltrowaną wodą z łazienki.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych toalet i pisuarów oszczędza się ilość wykorzystywanej wody o 80%, a ilość innych odpadów o około 60%.

2 comments
  1. Bardzo fajna sprawa, ja mam zamontowane profile LED, dzięki którym także udaje mi się nie co zaoszczędzić.

  2. super zdjęcia nowoczesność to i ja lubię dlatego jak usłyszę o jakiś nowinkach dotyczących sprzetu do łazienki i są w rozsądnej cenie to kupuję. Nie tak dawno kupiłam sobie deskę myjącą i sprawdza się u mnie. Jak mam miesiączkę to duże udogodnienie że możesz się podmyć i wypłukac te skrzepy wszytkie co siedzą..

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

PSPA: O 100% wzrosła liczba rejestracji samochodów elektrycznych w ujęciu rok do roku

Po polskich drogach porusza się już blisko 5,9 tys. samochodów elektrycznych. Mogą one korzystać z ponad 694 stacji ładowania – wynika z danych z Licznika elektromobilności, uruchomionego i aktualizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM). Z analiz wynika, że od stycznia do maja tego roku liczba rejestracji elektrycznych samochodów osobowych w Polsce wzrosła o 100% w porównaniu do analogicznego okresu w 2018 r.