Nowy elektryczny pojazd autonomiczny od General Motors

Nowy elektryczny pojazd autonomiczny od General Motors

W przyszłości autonomiczne samochody nie będą potrzebowały kierownicy – General Motors przybliża nas odrobinę do takich czasów, prezentując swój nowatorski samochód elektryczny. Cruise AV nie ma żadnych elementów znanych nam z klasycznych aut – pedałów, dźwigni skrzyni biegów czy kierownicy. Ten autonomiczny pojazd pojawić się ma na ulicach w przyszłym roku.

General Motors złożył już odpowiednie podanie do Departamentu Transportu, aby ten dopuścił do ruchu czwartą już generację pojazdów autonomicznych od GM. Firma stwierdza, że to ich „pierwszy pojazd autonomiczny, który gotowy jest do samodzielnej jazdy po drogach. Nie wymaga on żadnego sterowania, kierowcy, pedałów ani kierownicy”.

Pojazd ten, jak podaje GM, testowany był bardzo dokładnie podczas każdego etapu projektowania. Cruise AV wyposażony jest w nowoczesny LIDAR, dzięki temu, że General Motors zakupiło firmę Strobe. Nowi inżynierowie dołączyli do giganta motoryzacyjnego i pomogli rozwijać technologię pojazdów autonomicznych.

Oprócz LIDARu samochód ten wyposażony jest w dużą ilość innych sensorów oraz dwa komputery – w razie awarii pierwszego z nich, drugi przejmuje kontrolę. Dodatkowo w pojeździe znajduje się zapasowy system hamulców na wypadek niebezpieczeństwa na drodze.

„Nasz Cruise AV ma potencjał osiągnięcia najwyższego poziomu bezpieczeństwa wśród pojazdów autonomicznych, dużo przekraczający poziom jaki zagwarantować może człowiek”, czytamy w najnowszym raporcie dotyczącym pojazdów autonomicznych.

General Motors, GM, Chevrolet Bolt EV, Chevy Bolt, autonomous test vehicles, test vehicles, autonomous, self-driving

Jak podaje General Motors, wszystkie pojazdy autonomiczne, jakie produkować ma firma, będą elektryczne. GM prezentuje swoją wizję, jak utopię – elektryczne, czyste pojazdy i brak wypadków na drogach. „Ludzki błąd jest przyczyną 94% wypadków samochodowych”, a według nich pojazdy sterowane przez komputer będą dużo bezpieczniejsze. Dodatkową zaletą jest to, że takimi samochodami w przyszłości prowadzić mogą ludzie niezależnie od wieku czy swoich fizycznych możliwości.

Cały raport General Motors na temat pojazdów autonomicznych przeczytać można tutaj http://www.gm.com/content/dam/gm/en_us/english/selfdriving/gmsafetyreport.pdf