Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowy podatek garażowy. Co trzeba zrobić, aby zapłacić mniej?

Nowy podatek garażowy. Co trzeba zrobić, aby zapłacić mniej?

Na właścicieli garaży w budynku mieszkalnym będzie nałożony nowy obowiązek – w 2025 roku będą zobowiązani do złożenia deklaracji IN-1. Bez tego zapłacą nawet 10 razy wyższy podatek od nieruchomości! 

Reklama

Nowy podatek garażowy

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej.  Zmienione przepisy zaczną obowiązywać 1 stycznia 2025 r. Są one korzystne zwłaszcza dla posiadaczy garaży w budynkach wielorodzinnych, którzy od tej pory będą płacić podatek od nieruchomości dziesięciokrotnie niższy niż obecnie. 

Muszą jednak spełnić jeden warunek – właściciele garaży z wyodrębnioną księgą wieczystą muszą złożyć w skarbówce nową deklarację podatkową IN-1. Jeśli tego nie zrobią, do czasu dopełnienia tego obowiązku będą zobowiązani do płacenia podatku od garażu na starych zasadach, czyli według maksymalnej stawki 11,48 zł za metr kwadratowy, a nie – 1,19 zł za metr kwadratowy. 

– Pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów uznawane będzie za część mieszkalną budynku. Po zmianie wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych – niezajęte na działalność gospodarczą – będą opodatkowane jednakową stawką podatku – przekazało ministerstwo.

Urzedy gminy wystawiają nakazy zapłaty już na początku roku, warto więc się spieszyć, żeby nie otrzymać starego wymiaru podatku i nie płacić więcej. 

Zobacz też: Nowy podatek od ogrzewania. Co czeka właścicieli domów od 2027 roku?

Kto musi złożyć deklarację IN-1?

Deklarację muszą złożyć właściciele, współwłaściciele, użytkownicy i współużytkownicy wieczyści oraz posiadacze i współposiadacze obiektów. Decyzja o podatku powinna przyjść do podatnika w lutym. Co istotne, osoby, które otrzymają pismo o objęciu starą stawką, mogą złożyć korektę druku.

– Mogą złożyć dalej aktualizację i zostanie wydana nowa decyzja. Niemniej, zalecam oszczędzenie stresu i szybsze złożenie IN-1 – radzi Piotr Juszczyk, doradca podatkowy.

Czytaj też:  Czy będzie podatek od fotowoltaiki? Ministerstwo odpowiada

Źródło: infor.pl, natemat.pl

Fot.: Canva (Erik Mclean/Pexels)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.